29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

O politycznej awanturze

Ocena: 0
770

W czasie zamknięcia kin i instytucji kulturalnych, jak już pisałem w ostatnich numerach „Idziemy”, życie filmowe przeniosło się do telewizji.

fot. screenshot/tvphistoria

Oprócz filmów fabularnych, spektakli teatralnych i reportaży z aktualnych i rocznicowych wydarzeń ważną rolę w programach telewizyjnych odgrywają filmy, cykle i seriale dokumentalne, głównie historyczne, nadawane m.in. na takich kanałach jak Planete Plus i National Geographic. Możemy tam poznawać kulisy wydarzeń historycznych XX wieku, głównie z I i II wojny światowej, oparte na dokumentach, relacjach i mało znanych kronikach. Autorzy tych pozycji prześwietlają życiorysy znanych postaci ze świata polityki i kultury, na czele z wielkimi dyktatorami i zbrodniarzami, takimi jak Stalin i Hitler. Filmy z tego gatunku należy oczywiście oglądać z krytycznym dystansem, często bowiem ich autorzy dopuszczają się propagandowych i ideowych uproszczeń, głównie lewicowych.

W TVP Kultura, w sobotę 19 grudnia, można było obejrzeć francuski film z cyklu „Historia w postaciach zapisana”, którego temat wydaje się fascynujący. Dotyczy bowiem największej romansowej afery politycznej XX wieku – wymuszonej abdykacji króla Wielkiej Brytanii Edwarda VIII w 1936 r. z powodu jego ślubu z amerykańską rozwódką Wallis Simpson. Autorzy filmu opowiadają o późniejszych losach tej niezwykłej pary, która po wojnie zamieszkała w Paryżu i prowadziła bogate życie towarzyskie z ówczesnymi celebrytami ze sfer kulturalnych, filmowych i projektantów mody.

W opowieści mieszają się rozmaite wątki związane z nazistowskimi sympatiami byłego króla i kulisami jego abdykacji, wojennymi losami niezwykłej pary, tajemnice związane z domniemanym szpiegowaniem pani Simpson na rzecz Niemiec, a przede wszystkim z bezkrytycznym przywiązaniem księcia Windsoru do żony, bez względu na dramatyczne okoliczności. Pani Simpson jawi się tu jako awanturnica i snobka, lubiąca wystawne życie i obcowanie z ludźmi z najwyższych kręgów władzy. A mimo to Edward VIII poświęcił dla niej koronę i dobre imię. Ten niezwykły film rzuca ciekawe światło na polityczną historię Europy XX wieku, w tym pośrednio na losy Polski.

 


TVP Historia; Serial dokumentalny: „Historia w postaciach zapisana”; Francja; 2016; Emisja: od poniedziałku do soboty

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter