8 kwietnia
środa
Cezaryny, Dionizego, Julii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

O królowej Jazzu

Ocena: 0
693

Film dokumentalny o Elli Fitzgerald, najwybitniejszej śpiewaczce w amerykańskiej muzyce jazzowej i rozrywkowej, jest wielką ciekawostką repertuarową.

fot. Kino Jazz, Fundacja EuroJAZZ

Film dokumentalny o Elli Fitzgerald (1917-1996), najwybitniejszej śpiewaczce w amerykańskiej muzyce jazzowej i rozrywkowej, jest wielką ciekawostką repertuarową. Ten pasjonujący utwór będzie grany do maja w wybranych warszawskich kinach na sensach studyjnych, a później zapewne pojawi się na DVD i w stacjach telewizyjnych. Poznajemy życie i niezwykłą karierę artystki, która jako uboga czternastoletnia czarnoskóra dziewczyna z nowojorskiego Harlemu wygrała konkurs wokalny, co pozwoliło jej błyskawicznie zyskiwać popularność w klubach jazzowych. Przez kilka lat śpiewała wówczas jako solistka popularnego big bandu. Niezwykła muzykalność, talent i łatwość w nawiązywania kontaktu z publicznością przyczyniły się do rozwoju jej niezwykłej, wieloletniej kariery.

W filmie wykorzystano stare kroniki z fragmentami występów artystki i zdjęcia z jej pełnego dramatów życia prywatnego. Ważną część stanowią opowieści o przełamywaniu barier segregacji rasowej w USA. O Elli Fitzgerald mówią jej przyjaciele, współpracownicy, koledzy z zespołów muzycznych, gwiazdy muzyki jazzowej, a także adoptowany syn. Wyłania się z tego obraz kobiety i artystki ogarniętej niezwykłą pasją śpiewania i kontaktu z publicznością, którą zawsze szanowała i kochała. Wyjeżdżała w trasy koncertowe nawet pod koniec życia, w czasie ciężkiej choroby.

Najciekawszy w jej karierze był fakt, że od początku lat 50. XX w. przekroczyła ona ramy granej zazwyczaj w klubach muzyki jazzowej i pod wpływem ówczesnego menedżera wkroczyła w świat szeroko pojętej amerykańskiej muzyki popularnej, nie tylko „czarnej”, lecz także „białej”. Została wyróżniona niezliczoną liczbą nagród muzycznych oraz Medalem Wolności. Wystąpiła w Warszawie w 1965 r. na jesiennym festiwalu Jazz Jamboree, o czym, niestety, w filmie się nie wspomina. Mówi się tylko o jej występach w Berlinie i innych światowych metropoliach. Film brytyjskiego dokumentalisty ma wielkie walory edukacyjne, przybliża bowiem wiedzę o amerykańskiej kulturze popularnej.

 

 


„Ella Fitzgerald. Just One Of Those Things”, USA/Wielka Brytania, 2019. Reżyseria: Leslie Woodhead. Dystrybucja: Kino Jazz, Fundacja EuroJAZZ

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

- Reklama -
- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 kwietnia


Witaj, nasz Królu i Zbawicielu,
Ty sam zlitowałeś się nad grzesznymi.

Dziś w Kościele: Środa w Wielkim Tygodniu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 50,4-9a; Ps 69,8-10.21-22.31 i 33-34; Mt 26,14-25
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter