4 października
wtorek
Rozalii, Edwina, Franciszka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

O duchownych i nie tylko

Ocena: 0
703

Czy księdzu można wierzyć? – to temat najnowszego numeru kwartalnika poświęconego formacji kapłańskiej „Pastores”, wydawanego pod patronatem Komisji Episkopatu ds. Duchowieństwa.

Na to pytanie odpowiada już na wstępie numeru ks. Wojciech Bartkowicz, rektor Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie, pisząc: „Czy księdzu można wierzyć? Nie tylko można, ale i trzeba – gdy głosi Ewangelię o Jezusie Chrystusie. Czy księdzu można nie wierzyć? Można – gdy głosi siebie albo nieustannie konkurujące ze sobą przemijające mądrości świata”. Biblijną refleksją nad wiarygodnością Osoby Jezusa Chrystusa dzieli się biblista ks. prof. Stanisław Haręzga. Do lektury ciągle niezwykle aktualnych tekstów Josepha Ratzingera/Benedykta XVI zachęca ks. prof. Krzysztof Kaucha, teolog z KUL. „Jeśli ktoś ma poważne wątpliwości eklezjologiczne, przeżywa noc ciemną bycia w Kościele, czuje się rozjechany przez napierający z każdej strony świat odrzucający wszystko, co chrześcijańskie, a zwłaszcza kościelne, może sięgnąć po jego nadzwyczaj budujące teksty” – zachęca autor.

Dominikanin, profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie o. Jarosław Kupczak w artykule „Kościół filarem i podporą prawdy” pisze o niechęci wobec instytucji Kościoła i zwraca uwagę, że zarówno Sobór Watykański II, jak i Katechizm Kościoła Katolickiego w sposób proroczy przygotowały nas do konfrontacji z dzisiejszymi herezjami uderzającymi w instytucje Kościoła.

Znany z łamów „Idziemy” ks. Dariusz Kowalczyk SJ, profesor dogmatyki na rzymskim Gregorianum, w artykule „Kiedy lud chce mieć swojego króla…” zwraca uwagę, że zarówno hierarchiczność, jak i charyzmaty są łaską Bożą, „a nie czysto ludzką inwencją w służbie takiej czy innej idei”. Psycholog związana ze Stowarzyszeniem Psychologów Chrześcijańskich Agata Rusak podjęła temat „Rozczarowani wierni, czyli o księdzu, któremu się nie ufa”. Ważny temat porusza psycholog ks. Marek Dziewiecki w tekście „Mistrzowie kamuflażu”, w którym zwraca uwagę, że kryzysy u duchownych zaczynają się zwykle od zaniedbywania więzi z Bogiem i braku miłości do ludzi.

Jest też bardzo ciekawa dyskusja redakcyjna z udziałem s. M. Judyty Pudełko, Aliny Petrowej-Wasilewicz, Pawła Milcarka, ks. Wojciecha Bartkowicza prowadzona przez ks. Piotra Mazurkiewicza. Wiarygodność księży, formacja seminaryjna, błędna koncepcja wolności, grzechy wobec nieletnich – to niektóre z poruszonych tematów.

Ks. Piotr Mazurkiewicz pisze też o źródłach skandali seksualnych z udziałem duchownych, a abp Tadeusz Wojda SAC – o tym, czym różni się posłuszeństwo wobec biskupa księdza zakonnego i księdza diecezjalnego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 października

Wtorek, XXVII tydzień zwykły, wspomnienie św. Franciszka z Asyżu
Błogosławieni ci, którzy słuchają słowa Bożego
i zachowują je wiernie.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 10,38-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter