20 maja
piątek
Bazylego, Bernardyna, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

O AK i nie tylko

Ocena: 0
544

Osiemdziesiąt lat temu premier gen. Władysław Sikorski podjął decyzję o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

Właśnie tej najważniejszej formacji zbrojnej w okresie okupacji niemieckiej poświęcony jest najnowszy, styczniowo-lutowy numer „Biuletynu IPN”.

Wybitni historycy i politolodzy próbują dociec, skąd taka decyzja gen. Sikorskiego, uzasadniają, dlaczego AK tak bardzo różniła się od innych armii na świecie, a także w jaki sposób poakowskie podziemie niepodległościowe odnosiło się do okupacji komunistycznej. Oddzielnie omówiona została działalność AK wobec Niemców i komunistów na Śląsku, w Małopolsce i na Rzeszowszczyźnie. „Argument, że po 19 stycznia 1945 r. Armia Krajowa przestała istnieć, a dalej działały już tylko grupki zdeterminowanych osób, irracjonalnie myślących o zwycięstwie nad Związkiem Sowieckim, jest z samego założenia nieprawdziwy” – podkreśla w jednym z tekstów Piotr Niwiński, historyk i politolog.

W numerze przedstawiono sylwetki kilku „Niezłomnych” – Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”, Karola Chmiela, Piotra Woźniaka ps. „Wir”, ppor. Stefana Pikulińskiego ps. „Biały” i Elżbiety Zawackiej.

Są też materiały dotyczące niemieckiego więzienia gestapo w Łodzi, o zbrodniach sądowych sędziów Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a z czasów nowszych – artykuł o demonstracjach w USA przeciwko stanowi wojennemu w Polsce.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 maja

Piątek, V Tydzień Wielkanocny - wspomnienie św. Bernardyna ze Sieny, prezbitera
To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 15,12-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter