18 sierpnia
czwartek
Ilony, Bronislawa, Heleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowy Targ: Bezdomni na portretach Jacka Hajnosa

Ocena: 0
2273

"Różnica" – to tytuł cyklu Jacka Hajnosa przedstawiającego portrety osób bezdomnych, które artysta malował w centrach handlowych.

2015-10-17 11:32
jg / Nowy Targ (KAI), mz
fot. http://projekt-roznica.blogspot.com/

Prace można oglądać przez najbliższy miesiąc w nowotarskiej galerii "Jatki". Wernisaż odbył się 16 października.

– Problem bezdomności dla mnie to nie brak domu, w którym ważne są kolory, luksusy, ale brak relacji między ludźmi. Czujemy się cholernie samotni. Tak naprawdę wszyscy jesteśmy bezdomni, bo dopiero próbujemy dojść do tego najważniejszego domu – zaznacza Hajnos.

Losy osób bezdomnych, które spotkał, przeczą stereotypowemu ich postrzeganiu. – Często zadziałały jakieś czynniki zewnętrzne, moi rozmówcy stali się ofiarami systemu czy próżności drugiego człowieka. Dopiero jakimś dalszym czynnikiem schodzenia na dno był alkohol – mówi artysta.

Nie zawsze malowanie osób bezdomnych, zwłaszcza w centrach handlowych, spotykało się ze zrozumieniem. – Zawsze zależało mi najpierw na rozmowie z osobą, którą będę portretował. Chciałem ją poznać i wyjaśnić, po co to robię. Umawialiśmy się np. na obiad albo w moim krakowskim domu. Chciałem choć trochę przywrócić im godność – wspomina Hajnos, który sportretował już 77 bezdomnych.

Artysta na kilka tygodni zamieszkał z bezdomnymi w Jaworznie, w specjalnym ośrodku stworzonym przez jednego z księży, który spał z bezdomnymi pod gołym niebem, zanim zbudowali razem ośrodek.

Wszystkich swoich bohaterów pokaże w specjalnym albumie, z którego całkowity dochód będzie przeznaczony na budowę ośrodka dla bezdomnych w Żorach. Będzie on filią ośrodka "Betlejem" w Jaworznie.

Jacek Hajnos ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest także absolwentem Liceum im. A. Kenara w Zakopanem. Pochodzi z Nowego Targu. Jest laureatem wielu nagród. Jego prace zostały dostrzeżone przez jury konkursu na Festiwalu Strefa Chwały w Dąbrowie Górniczej, gdzie za swoją twórczość otrzymał Grand Prix.

Jestem autorem cyklu "Siedem grzechów głównych". Artysta zaprojektował i wykonał mensę (część ołtarza) w kościele św. Jana Pawła II w Nowym Targu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 sierpnia

Czwartek, XX tydzień zwykły
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 22, 1-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter