21 września
wtorek
Jonasza, Mateusza, Hipolita
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowa zimna wojna

Ocena: 5
726

Amerykańscy dystrybutorzy wprowadzają teraz do kin jak najwięcej filmów z gatunków popularnych, w tym autentycznych przebojów medialnych.

fot. materiały dystrybutora

Jak już pisałem na łamach „Idziemy”, amerykańscy dystrybutorzy wprowadzają teraz do kin jak najwięcej filmów z gatunków popularnych, w tym autentycznych przebojów medialnych. Niektóre z nich są kontynuacją sprawdzonych wcześniejszych hitów. Najlepszym przykładem może być fantastyczno-szpiegowska „Czarna Wdowa”, obraz, w którym autorzy kontynuują serię o mitycznych zbawcach Ameryki, sławnych Ironmanach i Avengersach, w których występowała dzielna agentka Czarna Wdowa.

W nowym filmie ze wspomnianej serii poznajemy wydarzenia rozgrywające się wcześniej. Dowiadujemy się, w jaki sposób Natasza Romanoff weszła w skład zespołu Avengersów. Okazuje się, że Natasza i jej młodsza siostra Jelena były córkami rosyjskiego małżeństwa, które w Ameryce prowadziło działalność szpiegowską na rzecz ZSRR, a później Rosji jako tzw. matrioszki. Podobnie było w znakomitym serialu „Zawód Amerykanin”, emitowanym w ubiegłym roku w TVP 2. Pisałem o nim w „Idziemy”.

Podczas fantastycznych wydarzeń Natasza w retrospekcjach poznaje przeszłość swojej rodzinki, spotyka młodszą siostrę i zakonspirowanych rodziców w Rosji – rozpijaczonego ojca i matkę, podwójną agentkę.

Wydarzenia przybierają z czasem nieoczekiwany obrót, a Natasza z siostrą muszą walczyć z oszalałym rosyjskim generałem, który ze swoją szajką chce podbić i zniszczyć świat.

Ciekawe, że akcja filmu przybiera postać konfrontacji między Rosją i Ameryką, jak bywało w czasach zimnej wojny. W tym sensie film „Czarna Wdowa” nabiera aktualnego charakteru zimnowojennego, co ponuro świadczy o naszych czasach.

Film został znakomicie zrealizowany pod względem technicznym. Obrobione komputerowo zdjęcia, montaż i sugestywna gra aktorów kreują wielką dynamikę akcji. Nie nudzimy się ani chwili.

Nie możemy jednak zapomnieć, że „Czarna Wdowa” jest atrakcyjnym i sugestywnym obrazem propagandowym o aktualnej wymowie. Jedni widzowie będą się cieszyć, jednak znajdą się zapewne i tacy, którzy na film spojrzą bardziej racjonalnie.

 

 


Film fabularny; Czarna Wdowa (Black Widow); USA 2021; reżyseria: Cate Shortland; aktorzy: Scarlett Johansson, Florence Pugh, Rachel Weisz, David Harbour i inni; dystrybucja: Disney Poland

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 września

Wtorek, XXV Tydzień zwykły
Święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty
„Pójdź za Mną”.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 9,9-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter