1 października
niedziela
Danuty, Remigiusza, Teresy
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nocna namiętność!

Ocena: 5
782

Pisałem już na tych łamach o filmach z azjatyckiego Dalekiego Wschodu. Podkreślałem, że tacy twórcy zgarniają coraz więcej nagród na międzynarodowych festiwalach, głównie w Europie i Ameryce.

fot. materiały dystrybutora

Tamtejsze utwory stają się więc coraz popularniejsze na międzynarodowym rynku ekranowym, stanowiąc wielką konkurencję dla dominujących wciąż na świecie produkcji zachodnich.

Powodem tego jest zapewne fakt, że filmy azjatyckie (japońskie, chińskie, tajlandzkie, koreańskie itd.) wydają się zanurzone w miejscowych wielowiekowych tradycjach kulturowych, a jednocześnie przenoszą na swój grunt gatunkowe formy europejskich i amerykańskich przebojów, także dzieł klasycznych.

Przykładem tego typu filmu jest „Podejrzana”, kryminał wyprodukowany w Korei Południowej. Reżyser tego utworu podkreślał w wywiadach, że inspirował się dziełami Alfreda Hitchcocka, a zwłaszcza „Zawrotem głowy” (1958) z Jamesem Stewartem i Kim Novak w rolach głównych. O tych inspiracjach świadczą pewne elementy konstrukcji koreańskiego filmu oraz podobne schematy akcji – zauroczenie głównego bohatera, policjanta, tajemniczą, piękną Chinką, podejrzaną o zamordowanie męża.

Ale reżyser „Podejrzanej” inspirował się nie tylko dziełami Hitchcocka, w filmie widzimy bowiem wpływ tradycji amerykańskiego czarnego kryminału z lat 40. i 50. XX w. Podobnie jak w klasycznych obrazach noir w utworze koreańskim ciągle pada deszcz, panują nocne ciemności (bohater cierpi na bezsenność i obsesyjnie śledzi piękną podejrzaną), wnętrza mieszkań zaś to pomieszczenia wybitnie depresyjne.

„Podejrzana” skonstruowana została na zasadzie luźno zmontowanych scen. Reżyser w pewnym sensie bawi się dramaturgią, nieustannie posuwając i cofając akcję. Bieżące wydarzenia pomieszane tu zostały z retrospekcjami i licznymi dygresjami na temat chińskiego wątku kobiety podejrzanej o morderstwo. Mamy tu bowiem do czynienia z kryminalnym śledztwem połączonym z melodramatem – miłosnym uniesieniem policjanta do pięknej wdowy, która to namiętność nie może się zrealizować. Potwierdzają to następujące wydarzenia, które częściowo wyjaśniają tajemnice kolejnych morderstw. Tyle tylko, że twórca „Podejrzanej” zdecydowanie przedobrzył w zastosowanej tu konstrukcji dramaturgicznej i nadmiarze prezentowanych wątków. Czasami wręcz tracimy kontrolę nad ukazywanymi tu wydarzeniami, akcja filmu staje się bowiem mało przejrzysta i zrozumiała.

Wspomniane dzieła Alfreda Hitchcocka i innych mistrzów amerykańskich kryminałów, w tym Quentina Tarantino, cechują się żelazną konstrukcją dramaturgiczną (nawet jeśli są sensacyjną łamigłówką), opartą na racjonalnych schematach prezentowanych wydarzeń. Można podać mnóstwo przykładów z historii kina na ten temat. Natomiast autorzy „Podejrzanej”, inspirując się kryminalnym kinem zachodnim, poszli na żywioł i zrealizowali coś w rodzaju wtórnego pastiszu melodramatycznego kryminału, przypominającego miejscami – co podkreśliło wielu krytyków – telewizyjne opery mydlane. Nie ma tu także żadnej refleksji moralnej. Morał z tego jest taki, że klasyczne kino amerykańskie i europejskie nadal ma przewagę nad efektownymi naśladownictwami i imitacjami pochodzącymi z innych kultur. Kultura zachodnia nie zawsze więc poddaje się ofensywie multi-kulti!

 

 


Podejrzana” („Heojil kyolshim”); Korea Południowa; 2022; Reżyseria: Chan-wook Park; Aktorzy: Hae-il Park, Wei Tang i inni; Dystrybucja – Gutek Film

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 1 października

Niedziela, XXVI Tydzień zwykły
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 21, 28-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
Nowenna do św. Franciszka 25 IX - 3 X

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter