17 sierpnia
środa
Zanny, Mirona, Jacka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niespodzianki na Targach

Ocena: 0
1288

– Każdego roku dążymy do przekształcania TWK w festiwal mediów katolickich i dobrych wartości – o nadchodzących XXIII Targach Wydawców Katolickich opowiada w rozmowie z "Idziemy" ks. Roman Szpakowski SDB

fot. Irena Świerdzewska

Z ks. Romanem Szpakowskim SDB, prezesem Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, rozmawia Irena Świerdzewska

 

Czym nas zaskoczą w tym roku XXIII Targi Wydawców Katolickich?

Tegorocznym Targom będzie towarzyszył przede wszystkim wątek maryjny związany z trzechsetleciem koronacji obrazu Matki Bożej w Częstochowie, 130-leciem objawień w Gietrzwałdzie i stuleciem takowych w Fatimie. Nasze Targi są nie tylko miejscem prezentowania i kupowania nowych książek, ale stają się coraz bardziej dniami dobrych mediów katolickich z portalami i radiem włącznie oraz czasem dobrej informacji. Nie zamykany się w jednej dziedzinie, jaką jest książka, ale poszerzamy ofertę o wszelkie płaszczyzny docierania z dobrą wiadomością do drugiego człowieka. Każdego roku dążymy do przekształcania TWK w festiwal mediów katolickich i dobrych wartości. Toteż w tym roku odbywają się one pod hasłem „Idźcie i głoście”.

 

Wiele rodzin chciałoby się wybrać się razem. Czy znajdą ofertę dla wszystkich – starszych, dzieci i młodzieży?

Przygotowanych jest wiele atrakcji dla dzieci, włącznie ze specjalnym kącikiem, gdzie będą zabawy, czytanie bajek z Dominiką Figurską, czytanie Biblii, gra planszowa także dla młodzieży, filmy o objawieniach maryjnych. Rodzice mogą zostawić dzieci pod fachową opieką. Będą też stoiska z książką dla dzieci i promocją produktów. Także młodzież nie będzie się nudzić na Targach. Zaplanowanych jest wiele spotkań z autorami wydanych pozycji, wśród wielu świadectw – świadectwo nawróconego gangstera, a na temat uzależnień będzie mówił ks. Marek Dziewiecki. Odbędą się debaty na temat portali społecznościowych. Będzie też ogólnopolskie czytanie Pisma Świętego. Już w pierwszym dniu Targów, w czwartek od godz. 14.30, rozpoczynają się spotkania w sali kinowej i w namiocie spotkań autorskich. Jako pierwszy wystąpi właśnie o godz. 14.30 kard. Zenon Grocholewski, który jest autorem książki o bł. Sancji Szymkowiak, zakonnicy z czasów II wojny światowej, i będzie mówił na temat autorytetów w życiu starszego i młodszego pokolenia.

 

A jakie filmy zobaczymy w tym roku?

Po raz pierwszy będzie pokazywany film ze Światowych Dni Młodzieży. Obejrzeć będzie można także film o bł. Jerzym Popiełuszce, filmy związane z koronacją i peregrynacją obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, wspomnienie o historii oddania się i zawierzenia Maryi, która jest naszą Królową. Będzie też promowany film o św. Maksymilianie Kolbem. W sali kinowej odbędą się także pokazy slajdów i prezentacji multimedialnych o bogatej tematyce.

 

Ukoronowaniem Targów jest Gala Feniksów, czyli nagród i wyróżnień dla wydawców i autorów. Napięcie już rośnie?

Kapituła nagrody miała mnóstwo pracy. W minionym roku 60 osób i instytucji zgłaszało propozycje do nagród, a w tym roku – aż 80. Zgłoszono 360 pozycji.

Gala po raz pierwszy w historii TWK odbędzie się w katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze, a uświetni ją Polska Orkiestra Kameralna z artystami operowymi i operetkowymi.

Mam nadzieję, że również ta uroczystość pomoże, abyśmy podczas Targów poczuli się wspólnotą ludzi poszukujących dobrych wartości, zbliżających do prawdy, a także do szczęścia, przyjaźni. Abyśmy potwierdzili naszą przynależność do Chrystusa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 sierpnia

Środa, XX Tydzień zwykły – wspomnienie św. Jacka, prezbitera
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter