6 marca
sobota
Rózy, Jordana, Agnieszki
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie tylko w służbie Niemiec

Ocena: 0
622

Działalność policji granatowej przez wiele lat była przemilczana.

fot. IPN

Wydana obecnie przez Instytut Pamięci Narodowej książka stanowi pokłosie konferencji, która odbyła się w 2016 r. w Kielcach, i jest próbą uzupełnienia stanu badań na ten temat.

Policja granatowa powstała pod koniec 1939 r. Okupacyjne władze niemieckie nakazały, pod groźbą najsurowszych kar, zgłoszenie się do najbliższego urzędu policji niemieckiej lub starostwa wszystkim urzędnikom i oficerom policyjnym pozostającym na służbie 1 września 1939 r. Początkowo policjanci mieli wykonywać zadania, które pełnili przed wojną: utrzymywać porządek publiczny i zwalczać przestępczość pospolitą. Z czasem policję granatową (nazywaną tak od koloru mundurów) włączano w realizację niemieckiej polityki okupacyjnej. Zlecono jej ściąganie kontyngentów od rolników czy zwalczanie „nielegalnego” handlu. Policjantów zmuszano także do akcji skierowanych przeciwko Żydom. Mieli pilnować granic gett, a nawet uczestniczyć w egzekucjach. Ale to tylko jedna, negatywna strona ich działalności. Według różnych szacunków, większość funkcjonariuszy nie wykonywała swoich zadań zbyt gorliwie, a 20-30 proc. z nich współpracowało z polskim podziemiem, za co groziła kara śmierci.

Dwunastu autorów porusza w książce historyczny i państwowo-prawny kontekst funkcjonowania tej formacji, analizuje wybrane dokumenty do jej dziejów z byłej Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce, a także szczegółowo omawia jej działalność w różnych regionach kraju. Jeden z tekstów opisuje, w jaki sposób działalność policji granatowej opisywano w prasie niemieckiej. Niezwykle ciekawy jest też tekst Michała Sywuli, o działalności byłych policjantów granatowych – na ogół krótkotrwałą z uwagi na przeszłość – w organach Milicji Obywatelskiej.

 


Policja granatowa w Generalnym Gubernatorstwie w latach 1939-1945”, redakcja: Tomasz Domański i Edyta Majcher-Ociesa, wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej, Kielce-Warszawa 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 marca

Sobota, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem:
«Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Niebu i względem ciebie».

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 15,1-3.11-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 6 marca par. Nawiedzenia NMP (ul. Przyrynek 2, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter