Wielu protestantów oraz świadków Jehowy na co dzień prywatnie czyta i gruntownie zna Pismo Święte. Zdarza się, że katolicy sięgają po nie rzadziej.

Książka wydawnictwa W drodze pomaga lepiej zrozumieć rolę Słowa Bożego we wspólnocie wierzących oraz nierozłączność Pisma Świętego i Tradycji Kościoła. Sławomir Zatwardnicki sięga do historii interpretacji Biblii i konsekwencji wynikających z nich dla współczesnych chrześcijan. W publikacji znajdziemy m.in. odpowiedzi na pytania: czym różnią się katolicy i protestanci w sposobie rozumienia i odczytywania Pisma Świętego, dlaczego katolicy nie mogą zgodzić się na reformacyjną formułę sola Scriptura (łac. jedynie Pismo). Książka jest napisana piękną polszczyzną, a wywód jest logiczny i przejrzysty. Zatwardnickiemu nie brakuje humoru, w czym przypomina brytyjskiego pisarza Gilberta Keitha Chestertona, który o zawiłych kwestiach wiary pisał w sposób prosty i dowcipny.
Autor jest świeckim teologiem i publicystą, członkiem stowarzyszeń teologicznych. Publikacja składa się z czterech rozdziałów: Biblia „po protestancku”; Pismo przeczy zasadzie „tylko Pismo”; Pismo Święte nie tłumaczy się samo; Biblia „po katolicku”.
Sławomir Zatwardnicki
„Biblia «po katolicku», czyli dlaczego nie sola Scriptura?”
Wydawnictwo W drodze
Warszawa–Poznań 2023, 151 s.