28 maja
wtorek
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie tylko na adwent

Ocena: 0
844

Rekolekcje adwentowe o. Romana Bieleckiego OP, redaktora naczelnego miesięcznika „W drodze”, ukazały się w wydawnictwie poznańskich dominikanów.

Wygłoszone zostały w grudniu 2018 r. na zaproszenie duszpasterstwa akademickiego „Studnia”, działającego przy klasztorze dominikanów na warszawskim Służewie. „Zebrane w formie książkowej nabrały nieco innego charakteru i stały się osobistą refleksją nad słowami Księgi Powtórzonego Prawa: »Czy jest jakiś wielki naród, który by miał bogów tak bliskich, jak Pan, nasz Bóg, ilekroć Go wzywamy« (Pwt 4, 7)”.

Autor przywołuje biblijne postaci (np. Jana Chrzciciela, uzdrowionych przez Jezusa: sparaliżowanego, niewidomego żebraka Bartymeusza, kobietę cierpiącą na krwotok) i pomaga współczesnemu człowiekowi przybliżyć prawdę o Bogu. Zwraca uwagę, że Bóg każdemu z nas daje szansę. Nasze zbawienie nie jest jednak tylko sprawą indywidualną i pokazuje, jak rozumiano tę prawdę w Kościele pierwszych wieków. Z naciskiem podkreśla, że moment grzechu jest wejściem w niewolę. Wspólnota Kościoła nigdy nie może być pojmowana jako grupa przeciwko komuś. Wielu ludzi nie przyjdzie do kościoła, ale to na każdym z nas spoczywa obowiązek świadectwa o Bogu i Kościele także wobec nich.

Zdaniem autora alkoholizm, seksoholizm, głodzenie siebie to nawyki zasłaniające realne problemy. W dzisiejszym świecie istnieją pokusy, że zbawienie jest traktowane jako mało atrakcyjne, wręcz nudne, a Pan Bóg to już nie Ten, który jest Bogiem i uwalnia nas od grzechów, ale przyjaciel, powiernik, niemal kolega. – Bóg jest Bogiem bliskim, ale to nie jest nasz kolega – przekonuje o. Bielecki. Patrzy na świat sprawiedliwie, a jednocześnie przekracza tę sprawiedliwość na rzecz miłosierdzia. Dominikanin zwraca też uwagę na konieczność odsłonięcia przez każdego z nas prawdy o sobie. Mówiąc o przebaczeniu, podkreśla, że brak przebaczenia najbardziej uderza w tego, który nie chce lub nie umie przebaczyć. W rozważaniach jest też o adoracji i Komunii Świętej.

„Chrześcijaństwo to nie jest tylko unikanie grzechu. Jest jeszcze drugi krok, czyli pytanie o to, co zrobiliśmy z łaską, ile nieba wprowadziliśmy w swe życie. Na ile zaangażowaliśmy się w Kościół? Ile przetrawiliśmy Słowa Bożego? Ilu widzieliśmy potrzebujących?” – podkreśla autor.

Nauki głoszone przez o. Bieleckiego są aktualne nie tylko na czas adwentu i nie tylko dla studentów. Tygodnik „Idziemy” objął patronat medialny nad książką.

 


 

Dwa grosze
Roman Bielecki OP
Wydawnictwo W drodze
Poznań 2020, 104 s.

 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 maja

Środa, VIII Tydzień wielkanocny
Syn Człowieczy przyszedł, żeby służyć
i dać swoje życie jako okup za wielu.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 32-45
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter