6 grudnia
poniedziałek
Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nasz dialog z Bogiem

Ocena: 4.2
4003

Jednym z problemów współczesnych chrześcijan, nawet tych deklarujących przywiązanie do Kościoła, jest kryzys modlitwy.

fot.pixabay.com

Dla tych, którzy go przeżywają, pomocna może okazać się książka ks. Michała Lubowickiego.

Autor jest młodym księdzem archidiecezji warszawskiej, ma za sobą zaledwie trzy lata kapłaństwa, a książka, którą prezentuje, jest jego wydawniczym debiutem.

„Nie jest to na pewno podręcznik modlitwy ani tym bardziej poradnik z cyklu świetna sylwetka (oczywiście duchowa w tym wypadku) w dwa tygodnie. Ostatecznie ta książka jest raczej próbą, w miarę możliwości, usystematyzowanego zapisu mojego własnego doświadczania modlitwy, uczenia się jej (…) wspartego jakoś doświadczeniem innych, mądrzejszych ode mnie, a także pięknej przygody, jaką jest towarzyszenie młodzieży, penitentom, znajomym, ludziom starszym, których odwiedzam z posługą sakramentalną i wielu innym – w ich próbach budowania relacji z Panem Bogiem. Jeśli choć jednej osobie ona posłuży, czyli zachęci do modlitwy i pomoże ją zacząć, to uznam, że spełniła swoją rolę” – pisze we wstępie autor.

Kto potrzebuje modlitwy (Pan Bóg czy ja?), Co zrobić, żeby się modlić? Kto się modli? Stracony czas, Z czym nie pomylić modlitwy? Kłopoty z modlitwą. Usłyszeć milczącego Boga. Jak modlić i jak czytać się Biblię? Medytacja biblijna – jak spotkać Boga w Jego słowie? Samemu czy we wspólnocie? Liturgia, czyli modlitwa par excellence?, Eucharystia u źródła i na szczycie, Modlić się we Mszy czy modlić się Mszą? Najświętszy, lecz jedyny, Liturgia godzin, czyli czas uświęcony, Sakramentalia, czyli liturgia codzienności, Nieprzebrany skarb, czyli bogactwo pobożności chrześcijańskiej, Nie (najgłupsze) pytanie, czyli jak modlić się skutecznie? – to poruszone w książce kwestie. Ostatni rozdział „Na zachętę” to kilkanaście zdań ludzi świętych o modlitwie. Cytuję jedno: „Kto się czuje słaby, niech się więcej modli” – to zachęta męczennika z Auschwitz św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Książka napisana z dużą swadą, będzie z pewnością dobrze przyjęta przez czytelników, jest bowiem świadectwem kapłana, który nie tylko naucza o modlitwie, ale sam się modli i dzieli się tym, co sam przeżywa. A przecież, jak przekonywał św. Paweł VI, dziś nam bardziej potrzeba nie nauczycieli, ale świadków wiary.

 


 

 

  ks. Michał Lubowicki
  „Modlitwa, której potrzebujemy
  Wydawnictwo M
  Kraków 2020
  202 s.

 


Tygodnik „Idziemy” objął patronat medialny nad książką.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 grudnia

Poniedziałek, II Tydzień Adwentu
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Mikołaja, biskupa
Oto przyjdzie Król, Pan ziemi,
i zdejmie z nas jarzmo niewoli.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 5,17-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter