24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Narodowe Czytanie "Quo Vadis"

Ocena: 0
1396

W sobotę 3 września w Ogrodzie Saskim w Warszawie oraz w kilkuset miejscowościach w całej Polsce odbędzie się Narodowe Czytanie. Tegoroczna edycja poświęcona jest dziełu "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza.

2016-08-30 10:39 nck.pl, prezydent.pl, mz
fot. mat. pras.

Narodowe Czytanie w Warszawie zostanie oficjalnie rozpoczęte przez Parę Prezydencką, która objęła wydarzenie honorowym patronatem. "Gorąco zachęcam wszystkich Państwa do wspólnego czytania «Quo vadis» 3 września 2016 roku. Chciałbym, aby po raz kolejny Narodowe Czytanie było dla nas wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą" – pisze w liście inaugurującym akcję prezydent Andrzej Duda.

Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. – To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.

Do czytania w Ogrodzie Saskim w Warszawie jednego z najważniejszych dzieł polskiej literatury zaproszono znanych i cenionych aktorów: Ewę Dałkowską, Małgorzatę Kożuchowską, Sonię Bohosiewicz, Dawida Ogrodnika, Tomasza Schuchardta, Jana Nowickiego. Każdemu fragmentowi powieści Henryka Sienkiewicza towarzyszyć będzie akompaniament na żywo w wykonaniu wybitnych i nagradzanych artystów. Wystąpią m. in. Misia Furtak, Skubas, Pustki, Patrick The Pan.

Z myślą o osobach niesłyszących i niedosłyszących całe wydarzenie w Ogrodzie Saskim będzie na żywo tłumaczone na język migowy.

Dodatkowo będzie można ozdobić swój egzemplarz książki pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania, a także przenieść się do czasów Nerona i zatrzymać w kadrze czas dzięki tematycznej Fotobudce. Biorąc udział w akcji „Czytanie przy kawie” przygotowanej przez Narodowe Centrum Kultury, będzie można napić się aromatycznej, darmowej kawy lub herbaty.

Specjalnie na tegoroczną edycję Narodowego Czytania adaptację powieści przygotował Tomasz Burek, krytyk literacki, literaturoznawca i eseista. Dzięki temu „Quo vadis” będzie można przeczytać w ciągu jednego dnia. Pozwoli to także wybrać konkretne rozdziały, które mogą być czytane niezależnie od pozostałych.

Dla wszystkich zainteresowanych udziałem w Narodowym Czytaniu przygotowany został formularz zgłoszeniowy. Uczestnictwo zgłaszać mogą szkoły, biblioteki i wszystkie inne instytucje, które chciałyby zorganizować czytanie „Quo vadis” w swoich miejscowościach.

Narodowe Czytanie po raz pierwszy miało miejsce w roku 2012. Czytano wówczas „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W następnych latach sięgano po dzieła Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa. Tegoroczna edycja nawiązuje do ustanowionego przez Sejm i Senat RP Roku Henryka Sienkiewicza. W 2016 r. przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza, publicysty i laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości (1905).

„Quo vadis” – powieść historyczna Henryka Sienkiewicza – została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

W ubiegłym roku, 5 września, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 10 godzin powieść Prusa czytali znani aktorzy. W całej Polsce „Lalkę” przeczytano w ponad 1600 miejscowościach.

Organizatorami warszawskiej edycji Narodowego Czytania są: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz Stołeczna Estrada. Partnerami medialnymi są: Polskie Radio i Telewizja Polska. Partnerem technologicznym kampanii jest Facebook.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 
- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -