28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nareszcie bez fałszu

Ocena: 0
3993

Film „Sprawiedliwy” Michała Szczerbica nie został dopuszczony na Festiwal Filmów Polskich we wrześniu ubiegłego roku, a termin premiery ekranowej był kilkakrotnie przekładany.

Nietrudno się domyśleć powodów takiego potraktowania utworu, w którym autor pozytywnie opowiada o relacjach polsko-żydowskich w czasie okupacji niemieckiej. Historia uratowania żydowskiej dziewczynki przez polskie małżeństwo i wiejskiego samotnika musiała wywołać sprzeciw salonowego środowiska artystycznego i medialnego, które intensywnie promuje dzieła o mordowaniu Żydów przez Polaków jako jedyną obowiązująca narrację. Chodzi nie tylko o „Pokłosie” czy „Idę”, lecz o dziesiątki innych filmów, książek, reportaży, wspomnień i programów medialnych. Działania takie wspierają zachodnie media i festiwale, promując odpowiednio wybrane projekty.

Od czasów „Ulicy granicznej” z 1948 r. powstało sporo filmów na temat relacji polsko-żydowskich. W polityce kulturalnej PRL i większości wpływowego środowiska filmowego dominowała doktryna o polskiej winie wobec Żydów. Na poparcie tej tezy można podać wiele przykładów. Jednak w niektórych filmach widoczny był bardziej wyważony i sprawiedliwy obraz okupacji. W filmie „W cieniu nienawiści” z 1985 r. oglądaliśmy dramatyczne przeżycia Polki ratującej żydowską dziewczynkę. Utwór ten jest dziś zapomniany i rzadko wznawiany w programach telewizyjnych. Wspomnieć należy także o polsko-amerykańskich „Bożych skrawkach” z 2001 r. w reżyserii Jurka Bogayewicza. Film ten poświęcony został uratowaniu żydowskiego chłopca w podkrakowskiej wsi.

Michał Szczerbic, doświadczony wieloletni kierownik produkcji i scenarzysta, realizując „Sprawiedliwego”, zdecydował się więc na wielkie ryzyko. Film nakręcony został bardzo sprawnie i doskonale zagrany przez znanych aktorów. Akcja opiera się na zasadzie retrospekcji. Na początku lat 60. XX w. z Izraela do Polski przyjeżdża Hania, która chce odwiedzić rodzinną miejscowość, w której ukrywała się w czasie okupacji. Namawia polskie małżeństwo, dzięki któremu została uratowana, do przyjęcia odznaczenia Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Odwiedza także starszego już Pajdka, wrażliwego samotnika wiejskiego, który się nią opiekował. W wyniku rozmów, spotkań i wspomnień zmienia w pewnym sensie stosunek do Polski. W filmie oglądamy więc opartą na faktach historię ludzi, którzy narażając życie uratowali żydowską dziewczynkę, nie spodziewając się żadnych zaszczytów.

„Sprawiedliwy”, Polska, 2015. Scenariusz i reżyseria: Michał Szczerbic. Wykonawcy: Jacek Braciak, Aleksandra Hamkało, Urszula Grabowska, Jan Wieczorkowski, Katarzyna Dąbrowska, Maja Komorowska, Beata Tyszkiewicz, Olgierd Łukaszewicz, Tadeusz Bradecki i inni. Dystrybucja: Monolith Films


 

Mirosław Winiarczyk
fot. Monolith Films
Idziemy nr 7 (541), 14 lutego 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter