29 marca
środa
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Naprzód, Francjo!

Ocena: 0
658

Na polskie ekrany wchodzi nowa ekranizacja słynnego francuskiego komiksu o przygodach mitycznych dzielnych Gallów – Asteriksa i Obeliksa.

fot. materiały dystrybutora

Na podstawie wielokrotnie wznawianego komiksu powstało wiele animowanych i fabularnych filmów, z powodzeniem konkurujących na rynku francuskim (polskim także) ze zbliżonymi gatunkowo familijnymi obrazami amerykańskimi, jak produkcje Disneya czy Marvela.

Ostatnie cztery dzieła z tego cyklu powstały w latach od 1999 do 2012. Dzielni Gallowie z suwerennej wioski, opierający się w tych filmach rzymskim legionom, podróżowali po świecie, walcząc ze swoim największym wrogiem Juliuszem Cezarem i wszędzie pomagając potrzebującym ludom. W trakcie swoich misji przeżywali zabawne przygody.

W najnowszym filmie szczupły i energiczny Asteriks oraz jowialny i gruby Obeliks wyprawiają się aż do starożytnych Chin, aby pomóc tamtejszej cesarzowej w odzyskaniu tronu z rąk spiskowców. Dzielnym podróżnikom towarzyszy chińska księżniczka z bitną asystentką. W trakcie długiej drogi Gallowie nadziewają się na legiony pod dowództwem Cezara, wściekłego na niewierną Kleopatrę. Zaczyna się jazda bez trzymanki. W trakcie dynamicznie ukazanych przygód, walk i scen rodzajowych satyra miesza się z parodią i autoparodią.

W filmie tym, podobnie jak w słynnym komiksie, objawia się tradycja francuskiej duszy i mentalności. Cechy te podane zostały widzom w kostiumach historycznego komiksu. Widzimy tu więc mnóstwo barwnie ukazanych postaci, symbolizujących ich pewnego rodzaju megalomanię i poczucie humoru, połączone ze sprytem i odwagą. Tytułowych bohaterów można więc uznać za typowych Francuzów ze wspomnianymi cechami charakterów.

Film został barwnie i dynamicznie zrealizowany, wydaje się jednak nieco za długi. W wielu scenach autorzy upajają się zabawnymi dialogami, dla francuskich widzów zapewne bardziej zrozumiałymi, natomiast w polskiej wersji językowej – bardzo nierównej technicznie – sporo tracącymi z komediowego wigoru.

Trzeba więc stwierdzić, że twórcy słynnego komiksu i zrealizowanych na jego podstawie filmów stworzyli pewien atrakcyjny pod wieloma względami popularny obraz francuskiej kultury, skierowany przede wszystkim do narodowej widowni, ale także przeznaczony na eksport, również do Polski. Polscy widzowie będą więc widzieli Francuzów jako fajnych i cwanych gości.

Porównując wykonawców głównych ról z kreacjami aktorskimi w poprzednich ekranizacjach komiksu, uważam, że Gerard Depardieu jako niezapomniany Obeliks i Christian Clavier w roli Asteriksa byli o wiele bardziej wyraziści i zabawni. W końcu widać więc wyraźnie, w jaki sposób francuscy filmowcy i producenci dbają o propagowanie swojego narodowego wizerunku i kultury.

 


Asteriks i Obeliks. Imperium smoka” (Asterix et Obelix. L’Empire du milieu), Francja, 2023. Reżyseria – Guillaume Canet. Wykonawcy – Guillaume Canet, Gilles Lellouche, Pierre Richard, Marion Cotillard, Vincent Cassel i inni. Dystrybucja – Kino Świat

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Środa, V tydzień Wielkiego Postu
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym
zatrzymują słowo Boże.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 8, 31-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter