10 sierpnia
poniedziałek
Borysa, Filomeny, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Największe dzieła sztuki dostępne online

Ocena: 4.9
1297

Muzea Watykańskie, freski w Bazylice w Asyżu, największy kościół katolicki w Ameryce Północnej, to niektóre z ważnych dla kultury i wiary chrześcijańskiej miejsc, które można zwiedzić w ramach wizyty wirtualnej. Wiele z nich zostało udostępnione specjalnie w czasie pandemii koronawirusa.

fot.pixabay.com/CCO

MUZEA WATYKAŃSKIE

Na stronie Muzeów Watykańskich dostępne są wirtualne spacery po najciekawszych kolekcjach. Za pośrednictwem internetu można zwiedzić m.in. Kaplicę Sykstyńską, Pokoje Rafaela czy galerie Pio Clementino. W czasie, kiedy Muzea Watykańskie są zamknięte do odwołania z powodu pandemii koronawirusa, może być to alternatywa dla wizyty w Rzymie. To wyjątkowa okazja do podziwiania fresków i eksponatów przy braku turystów, co jest praktycznie niemożliwe podczas fizycznej wizyty w muzeach.

http://www.museivaticani.va/content/museivaticani/en/collezioni/musei/tour-virtuali-elenco.html

ERMITAŻ, SANKT PETERSBURG

Szereg wirtualnych spacerów oferuje także rosyjski Ermitaż. W tym drugim największym muzeum na świecie, którego zbiory to ok. 3 mln dzieł sztuki, można podziwiać m.in. malarstwo sakralne Rafaela, Rembrandta, Rubensa, El Greca oraz galerię prawosławnych ikon.

https://www.hermitagemuseum.org/wps/portal/hermitage/panorama/virtual_visit

MUZEUM BIZANTYJSKIE I CHRZEŚCIJAŃSKIE, ATENY

Gromadzące ponad 30 tys. eksponatów sztuki wczesnochrześcijańskiej i bizantyjskiej muzeum, proponuje internautom wirtualny spacer, wraz ze szczegółowym opisem niektórych eksponatów. Chronologiczna trasa wystawy pozwala prześledzić historię początków i rozwoju chrześcijaństwa na terenie dawnego Bizancjum.

http://www.ebyzantinemuseum.gr/?i=bxm.en.virtual-tour&u=II_3

NATIONAL ART GALLERY, LONDYN

Narodowa Galeria Sztuki w Londynie zaprasza do zwiedzenia online 18 sal muzealnych. Wśród dzieł sztuki o tematyce religijnej, zgromadzonych w muzeum, znajdują się m.in. Złożenie do grobu – pędzla Michała Anioła, św. Katarzyna Aleksandryjska – Rafaela, Wieczerza w Emaus – Caravaggia i Uczta u Baltazara – Rembrandta.

https://www.nationalgallery.org.uk/visiting/virtual-tours

SCUOLA GRANDE DI SAN ROCCO, WENECJA

Klimatyczny wirtualny tour proponuje także galeria Scuola Grande di San Rocci w Wenecji, gromadząca dzieła Tintoretta.

http://sgsm.intemaweb.com/sgsm/resources/tour/index.html

FRESKI W BAZYLICE W ASYŻU

Wspierając akcję społeczną #iorestoacasa (włoski odpowiednik #zostajęwdomu), prowadzonej w ramach przeciwdziałaniu pandemii koronawirusa, franciszkanie z Asyżu przygotowali wizytę wirtualną w Bazylice św. Franciszka. W ten sposób zapraszają internautów z całego świata do podziwiania fresków, przedstawiających m.in. życie Biedaczyny z Asyżu – patrona Włoch.

https://www.sanfrancescopatronoditalia.it/basilica/

BAZYLIKA SACRÉ-COEUR W PARYŻU

Bez wychodzenia z domu można także zwiedzić paryską bazylikę Najświętszego Serca Jezusowego, która wciąż pozostaje otwarta dla zwiedzających i jest miejscem narodowej modlitwy Francuzów w intencji oddalenia koronawirusa. 19 października 2019 r. w tej świątyni rozpoczęły się obchody jubileuszu 100-lecia konsekracji.

http://www.sacre-coeur-montmartre.com/francais/histoire-et-visite/article/visite-virtuelle-panoramique-de-la

NARODOWE SANKTUARIUM MARYJNE W WASZYNGTONIE

Wirtualną wizytę można też złożyć w największej świątyni na kontynencie Ameryki Północnej – Narodowym Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia NMP w Waszyngtonie. Kościół, w którego wnętrzu znajduje się ponad 80 pięknie zdobionych narodowych kaplic, jest unikatowym przykładem architektury neobizantyjskiej. Jego budowa rozpoczęła się w 1920 r.

https://www.nationalshrine.org/virtual-tour/

KATEDRA W CHARTRES

Na stronie internetowej gotyckiej katedry mariackiej w Chartres dostępne jest panoramiczne zwiedzanie oraz szczegółowy opis wszystkich witraży, z których słynie średniowieczna świątynia. Choć nie jest to typowy „wirtualny spacer”, pozwala na obejrzenie dzieł sztuki dużo dokładniej, niż podczas rzeczywistej wizyty.

http://www.cathedrale-chartres.org/vitraux-cathedrale-chartres

SAGRADA FAMILIA, BARCELONA

Duży wybór wirtualnych spacerów proponuje odwiedzającym także monumentalna secesyjna Sagrada Familia, świątynia uchodząca za dzieło życia Antonio Gaudiego. Internauci mogą podziwiać nie tylko wnętrze świątyni, ale też m.in. panoramę z jego dachu.

https://sagradafamilia.org/en/virtual-tour

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 sierpnia

Poniedziałek, XIX Tydzień zwykły
+ Święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika
Ten, kto miłuje swoje życie, traci je,
a kto nienawidzi swego życia na tym świecie,
zachowa je na życie wieczne.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2 Kor 9, 6-10; Ps 112, 1-2. 5-6. 7-9; J 12, 24-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: 10 sierpnia - Parafia Św. Jana Kantego w Legionowie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter