20 września
czwartek
Filipiny, Eustachego, Euzebii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Najtrudniejsza rola matki

Ocena: 0
6377
Muzykowałam od zawsze. Rodzice przekazali mi, że najważniejsza jest wiara w Boga i słuchanie głosu serca. Nie wiedziałam, że gdy stracę jedną miłość, moje życie na nowo rozkwitnie – opowiada Eleni.
W muzyce jestem i chcę pozostać sobą, tak jak 30 lat temu. Wtedy każdy koncert był dla mnie wyjątkowy – tak jest i teraz, a ja z radością gram wszędzie, gdzie ktoś na mnie czeka. Nie dzielę ludzi i miejsc na lepsze i gorsze, bo wszędzie są ludzie, którzy mnie kochają, i do nich jadę. Moja publiczność jest dla mnie rodziną i spotykając się z nią z każdym rozmawiam, dzielę się sobą i cieszę się, że w mojej skrzynce na listy wciąż znajduję listy zaadresowane nie inaczej jak: „Grecka piosenkarka Eleni. Poznań” albo „Najpopularniejsza piosenkarka greckiego pochodzenia. Poznań”.


BĄDŹ DLA INNYCH

Żyję dla innych, aby dawać z siebie jak najwięcej. Dzięki wierze w Boga i dzięki moim fanom znalazłam w sobie siłę, aby w trzy miesiące po śmierci mojej córki Afrodyty wyjść na scenę, choć była to dla mnie niezwykle trudna decyzja.

Gdy zimą 1994 r. dowiedziałam się o śmierci córki, nie zrodziły się we mnie gniew i rozpacz, ale smutek i przeszywająca na wskroś myśl: obydwie, ja i matka Piotra (zabójca córki artystki – przyp. red.), straciłyśmy swoje dzieci. Zadzwoniłam do niej. To był to nasz wspólny dramat – wielka tragedia dwóch matek, dwóch niewinnych kobiet. I to ona, matka tego człowieka, być może, niesie jeszcze cięższy krzyż niż mój…

Wiele osób po moim geście nie rozumiało mnie, wręcz zarzucało mi: „Gdzie ten Twój Bóg? Jak możesz w Niego wierzyć, skoro Cię tak doświadczył?”. Odpowiadałam: „Bóg nie jest niesprawiedliwy, to tylko człowiek źle wykorzystał daną mu wolną wolę”. Wierzę, że jedyną drogą jest przebaczenie – nawet osobie, która odebrała życie mojej córce. Wierzę, że ten, kto ma wiarę, ma wszystko, a Bóg nie doświadcza nas ponad to, czego sami nie bylibyśmy w stanie udźwignąć. Wiara to niezachwiana siła, niekończąca się nadzieja i radość. Bóg przez całe moje życie obdarzył mnie licznymi łaskami, pokazując, jak bardzo mnie kocha, dlatego moja wiara to też wędrówka, comiesięczne pielgrzymowanie do sanktuariów.


MODLITWA W DRODZE

Miałam nieco ponad 18 lat, gdy zaczęłam jeździć do Częstochowy przed Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Mimo że zwykle graliśmy koncerty do północy, zawsze przed godz. 6 rano stawialiśmy się w muzycznym komplecie na Jasnej Górze, aby zobaczyć odsłonięcie Cudownego Obrazu. Pewnego dnia dostałam od nieznajomego mężczyzny obraz z Matką Bożą Częstochowską wyrzeźbiony w korze drzewa, z dedykacją dla mnie i datą – trzymam go po dziś dzień, bo jest dla mnie wyjątkowy.

Dzisiaj jeżdżę, minimum raz w miesiącu, do Rokitna. Wybieram się w podróż z przyjaciółkami i razem, niosąc w sercu intencje, przechodzimy Drogę Krzyżową. To dla mnie niezwykłe miejsce, pełne Matczynej miłości, jak powrót do domu Matki, gdzie mogę wylać łzy i powierzyć troski, aby wyjechać obdarzona siłą i nadzieją. Jeśli nie mogę tam być, to wystarczy mi chwila w kościele. Uwielbiam wchodzić w ciągu tygodnia do kościołów i w ciszy, w osamotnieniu, powierzyć swoje troski Panu Bogu. Rozmawiać z Nim jak dziecko z ukochanym Ojcem. Powiedzieć prosto z serca o czym myślę, marzę, czego się lękam i wrócić do domu ze spokojnym sercem, że wszystko zostanie rozwiązane – tak jak zawsze – w jak najlepszy dla mnie sposób.


ŚWIAT JEST TAKI JAK MY

Ufam Bogu i w Jego plany wobec mnie, dlatego też nigdy niczego nie żałuję, jestem wdzięczna za każdy dzień, który nauczył mnie, jak być wytrzymałą i pokorną. Wierzę, że w każdym doświadczeniu kryje się Boży zamysł.

Moi rodzice stracili wszystko, aby w niczym odnaleźć bogactwo miłości i wolność tutaj, w Polsce, a mnie przekazać prawdę, jak ważna jest rodzina i wiara. Dziś w Polsce mam tylko brata w Łodzi, reszta rodzeństwa żyje w Grecji, ale ponieważ prawie co dzień mamy ze sobą kontakt, często czuję, jakbym jednocześnie żyła w dwóch krajach.

Z uwagi na koncerty i częste wyjazdy jak najwięcej czasu staram się spędzać w domu. Co dzień zadziwia mnie piękno Boga – szczególnie teraz, gdy jest wiosna. Gdy tylko mogę, zajmuję się ogrodem. Kocham naturę i jej piękno, dlatego pozwalam roślinom rozrosnąć się wedle ich woli.

Od kilku lat angażuję się w różne działania charytatywne, udzielam się odwiedzając ośrodki opieki społecznej, domy spokojnej jesieni oraz szkoły. Śpiewam, opowiadam o sobie, staram się być jak najbliżej ludzi, na wyciągnięcie ręki. Na spotkaniach z młodzieżą mówię, jak ważna jest więź z rodzicami, jak ważne jest rozmawianie ze sobą i wzajemnie słuchanie siebie, mówienie o tym, co gra w sercu, a nie zamykanie się w sobie, ucieczka w wirtualny świat. Dzisiaj bliskość z ludźmi jest szczególnie ważna, bo kontakty stają się płytkie, coraz częściej nie ma czasu na zastanowienie się nad sobą, swoim życiem i tym, co jest w nim ważne.


GDY PRZYJDZIE JESIEŃ

Będę śpiewać tak długo, jak pozwoli mi głos i Pan Bóg. Dzisiaj w muzyce wielu wykonawców ulega różnym modom i kaprysom, ale ja nie umiałabym z dnia na dzień zmienić swojej muzyki i pożegnać się z zespołem – to nie byłoby moje serce. Niektórzy zarzucają mi, że za mało mnie widać w mediach, ale od występów w telewizji, wolę spotkania z moimi fanami, bez obecności fleszy i kamer. Bo jak streścić mądrość i piękno życia w trzy minuty na wizji?

W głębi ducha byłam i pozostałam nieśmiałą osobą. Od bankietów i wielkich gal wolę kameralne koncerty. Nadal zdarza się, że peszą mnie komplementy, słowa uznania, tak jakbym nie do końca na nie zasługiwała. Wychodząc na scenę za każdym razem odczuwam delikatną tremę, dlatego tajemnicą i cudem jest dla mnie to, że zostałam piosenkarką. Śpiewając pragnę przekazać wszystkim ludziom, żeby nie bali się być szczerzy i kochający wobec siebie, aby nie bali się pokazać siebie takimi jakimi są naprawdę. Miłość, radość i piękno będą zawsze obecne w mojej muzyce. Wierzę, że Bóg czuwa nad wszystkim w moim życiu – kończy swoją opowieść Eleni.

Śródtytułami są tytuły piosenek z nowej płyty Eleni „Miłości ślad”

Kaja Cudak
fot. arch. Eleni
Idziemy nr 21 (402), 26 maja 2013 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI