14 grudnia
piątek
Alfreda, Izydora, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na żywo i na trzeźwo

Ocena: 5
1345

Za kulisami niepowtarzalnych wydarzeń kulturalnych w Koninie-Morzysławiu stoją od dziewięciu lat zaledwie trzy osoby: proboszcz, terapeuta i dziennikarka.

fot. Patryk Koszela

Konin odwiedzają sławni i cenieni artyści – wystarczy wymienić tak znane nazwiska, jak: Józef Skrzek, Grażyna Łobaszewska, Tomasz Szwed czy Stanisława Celińska. W każdą ostatnią niedzielę miesiąca po Mszy Świętej w intencji trzeźwości narodu i w rodzinach w parafii św. Wojciecha w Koninie-Morzysławiu odbywa się koncert. Od lat koncerty przygotowują prawdziwi pasjonaci: ks. prałat Józef Wysocki, proboszcz, ks. Paweł Śmigiel, duszpasterz trzeźwości diecezji włocławskiej, oraz Anna Wysocka, dziennikarka radiowa i redaktorka tygodnika „Adalbertus”. Prowadzenie cyklu „Trzeźwienie przez kulturę” to ogromne wyzwanie i zarazem sukces – projekt rozpoczął już dziewiąty rok działalności. Na przestrzeni tych lat publiczność sięga tysięcy ludzi – co miesiąc w Eucharystii i koncercie uczestniczy około dwustu osób.

 

Jak do nich dotrzec?

Kiedy ks. Śmigiel, terapeuta uzależnień, został duszpasterzem trzeźwości diecezji włocławskiej i wikariuszem parafii św. Wojciecha w Morzysławiu, razem z ks. Wysockim zastanawiał się, w jaki sposób zaktywizować parafian. Księża mieli pomysł na Mszę Świętą trzeźwościową i homilie z elementami terapii. Anna Wysocka poszła o krok dalej.

– Msze trzeźwościowe już były, a czułam, że nie dotrzemy do tych osób, które niekoniecznie chcą przybyć na taką Eucharystię. Wtedy powstał pomysł na drugą część spotkania, coś, co przyciągnie: spotkanie z artystą. Mieliśmy już dwuletnie doświadczenie „Tryptyku zaduszkowego” [koncertu wypominkowego z okazji Zaduszek – przyp. red.], wiedzieliśmy, że Morzysław jest znany z otwartości i pokazuje, że Kościół daje, a nie bierze – opowiada Anna Wysocka.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 47 (685), 25 listopada 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 9 grudnia 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -