17 kwietnia
sobota
Rudolfa, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na straży ustroju

Ocena: 0
553

O działalności Służby Bezpieczeństwa i Komendy Stołecznej MO w Warszawie pisze w swojej najnowszej książce Tadeusz Ruzikowski.

To kolejna książka autora związanego z Instytutem Pamięci Narodowej, laureata prestiżowej nagrody im. prof. Tomasza Strzembosza.

Autor koncentruje się na latach 1956–1975. Po likwidacji niesławnej pamięci UB, nowa SB miała skończyć zokresem „błędów i wypaczeń”. I choć krwawe metody jej działania nieco zostały ukrócone, to represyjna działalność wobec obywateli wcale nie ustała. Inwigilowano właściwie wszystkie środowiska – począwszy od Kościoła, twórców, kombatantów, po zakłady pracy, a nawet szkoły (i to nie tylko te wyższe). Metod na „uspokojenie” niepokornych było wiele, a sądy i tzw. kolegia, posłusznie wykonywały odgórne polecenia towarzyszy należących do „elity milicyjnej”.

Autor wiele miejsca poświęca strukturze organizacyjnej warszawskiej SB oraz osobom z jej ścisłego kierownictwa. W aneksie czytelnik znajdzie wiele unikalnych dokumentów świadczących także o tym, jak władze próbowały radzić sobie z własnymi funkcjonariuszami, gdy ci po pijanemu podczas pracy odwiedzali kolejne restauracje i wszczynali awantury. Wszyscy funkcjonariusze z urzędu mieli stać na straży ustroju, który nigdy nie miał prawa runąć

 


 

Tadeusz Ruzikowski
W służbie bezpieczeństwa stolicy
Instytut Pamięci Narodowej
Warszawa 2020, 480 s.

 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Sobota, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Oczy Pana zwrócone na bogobojnych.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 16-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter