21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na ratunek Żydom

Ocena: 5
1015

Telewizja Polska realizuje i wprowadza do kin kolejne filmy fabularne o pomocy, jakiej w czasie okupacji Polacy udzielali ukrywającym się Żydom.

fot.TVP

W ostatnich latach oglądaliśmy interesujące utwory na ten temat, m.in. obraz o zamordowaniu przez Niemców pomagającej Żydom rodziny Ulmów i kilka innych podobnych dzieł.

Przypominam tylko filmy fabularne, nie wspominając o wielu pozycjach dokumentalnych, opartych na relacjach i zachowanych dokumentach z czasów okupacji niemieckiej. Wymienię w tym kontekście dokument o heroicznej działalności polskiego ambasadora w neutralnej Szwajcarii, który z kilkoma współpracownikami wydawał Żydom fałszywe paszporty paragwajskie – przepustki do ocalenia.

Autorzy wyświetlanego od niedawna w kinach fabularnego filmu „Ciotka Hitlera” poruszają te złożone i dramatyczne problemy z punku widzenia Polaków zmuszanych w czasach terroru okupacyjnego do podejmowania dramatycznych w skutkach decyzji pomocy Żydom, w razie wpadki narażających całe rodziny na pewną śmierć.

Ciekawe, że nie ma w tym utworze antypolskiego jadu, obecnego w wielu wyprodukowanych w naszym kraju filmach, nie mówiąc już o głośnych utworach zagranicznych. Jest to tym bardziej znamienne, że twórcy „Ciotki Hitlera” nie idealizują rzeczywistości okupacyjnej, pokazują bowiem rozmaite konteksty i niebezpieczeństwa czyhające na ludzi ratujących Żydów.

Akcja filmu rozgrywa się pod koniec wojny. Leon, pracujący wraz z synami na Wiśle jako piaskarz, przypadkowo ratuje z rzeki kobietę i jej córkę. Zabiera obie uratowane Żydówki do swego domu, gdzie jego liczna rodzina, jak nierzadko bywało w czasie okupacji, ledwo wiąże koniec z końcem.

Rozpoczyna się walka o życie kobiet. Kierujący się chrześcijańskim miłosierdziem Leon stara się lawirować między oporami i strachem rodziny przed śmiercią, agresją podejrzanego towarzystwa z półświatka i niemieckimi żandarmami.

Równolegle poznajemy dramatyczne losy ratowanej kobiety, jej męża prawnika i ich córki, którzy po ucieczce z getta bezskutecznie szukali pomocy u znajomych. Po tragicznej śmierci męża kobieta z rozpaczy targnęła się na życie, a przypadek sprawił, że spotkała Leona. Film można uznać za w pewnym sensie ilustracyjny i edukacyjny, autorzy starali się bowiem ukazać jak najwięcej elementów z okupacyjnej rzeczywistości – wszechobecny terror niemiecki na polskim społeczeństwie, strach ściganych i zabijanych Żydów, a także zróżnicowanie zachowań Polaków – od ludzi mimo terroru podejmujących ryzyko czynienia szlachetnych czynów po działalność społecznego marginesu.

Pod względem artystycznym film zrealizowany został na przyzwoitym poziomie. W scenariuszu i reżyserii obrazu widać pewien kameralny rodowód telewizyjny, jednak przez cały czas akcji odczuwamy autentyczne dramaty szlachetnych ludzi w czasach wojennego terroru.

Należy przy okazji zadać pytanie: czy takie filmy jak „Ciotka Hitlera” będą rozpowszechniane za granicą w czasie niespotykanej do tej pory propagandowej agresji na Polskę?…

 

 

 


Film fabularny, „Ciotka Hitlera”; Polska 2021; reżyseria: Michał Rogalski; aktorzy: Piotr Kaźmierczak, Marta Ścisłowicz, Małgorzata Pyziak i inni; produkcja i dystrybucja: TVP

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 21 lipca

XVI Niedziela zwykła
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 6, 30-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Stwórz się na nowo
Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipca



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter