29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Myślenie duszy

Ocena: 0
698

Namalowanie współczesnego obrazu Jezusa Miłosiernego wedle wskazówek z „Dzienniczka” to wyzwanie wobec tajemnicy wiary – twierdzi Jacek Dłużewski.

Artysta od początku doceniał wagę przedsięwzięcia. – Obraz był bardzo trudny, temat nie pozwalał na powierzchowne podejście – podkreśla. Wiedział, że istotne jest uchwycenie promieni, które są połączone ze światłem wewnątrz Chrystusa, a osoba Chrystusa – z Bogiem, Trójcą Świętą. Wyzwanie stanowiło zamknięcie wielowymiarowości obrazu w jednym przekazie Bożego miłosierdzia.

– Malowanie jest procesem spotkania się z obrazem, w którym wszystkie rzeczy rozumowe, które próbowałem sobie uświadomić, przechodzą w stronę wiary, aby ten obraz zaczął przemawiać, był zwizualizowaną formą wewnętrznego myślenia duszy – mówi malarz.

Wizerunek jest dużych rozmiarów, dlatego artysta malował go, chodząc po drabinie. Wielokrotnie przemalowywał twarz, dłonie, ręce, by zgrać to ze światłem. – Można by go dalej malować, w obrazie powinno być zawarte obcowanie z pewną tajemnicą. Estetycznie coś mogłoby być lepiej czy gorzej, jednak pewien proces został dopełniony, dokonało się dzieło tworzenia.

 

DO JEDNEJ Z PARAFII

Dzieło Jacka Dłużewskiego zakupił ks. prał. Krzysztof Ukleja dla jednej z parafii w diecezji warszawsko-praskiej. – Popatrzyłem na ten obraz z twarzą Jezusa z Manopello i stwierdziłem, że ma swoją wymowę, treść, taki Pan Jezus jakby za szkłem, twarz Jezusa… On zawiera wiele treści i mam nadzieję, że po latach jeszcze bardziej będzie przemawiał – mówi. Ks. prał. Ukleja przyznaje, że wizerunek na pewno nie jest łatwy w odbiorze, tym bardziej wymaga odkrywania. Jeszcze nie wiadomo, dokąd obraz trafi, ale „na pewno znajdzie godne miejsce”.

Wizerunek Jezusa Miłosiernego autorstwa artysty jest jednym z dziesięciu współczesnych dzieł powstałych dotychczas w ramach projektu „Namalować katolicyzm od nowa”, zainicjowanego przez Fundację Świętego Mikołaja, redakcję Teologii Politycznej, Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie Angelicum w Rzymie. Przedsięwzięcie opieką objęła diecezja warszawsko-praska.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter