17 czerwca
poniedziałek
Laury, Marcjana, Alberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Muzeum przy Dziekanii

Ocena: 0
122

Mija 80 lat od powstania Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

fot. Sylwia Gawrysiak/Idziemy

W Pałacu Dziekana przy ul. Dziekania 1, tuż obok archikatedry św. Jana, w poniedziałek 24 września została otwarta wystawa poświęcona historii muzeum „MAW: wczoraj – dziś – jutro”.

Wernisaż poprzedziła uroczysta Msza Święta w archikatedrze o godz. 17, której przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Odbyła się także konferencja naukowa o przeszłości placówki i planów jej rozwoju w przyszłości.

– Zacząłem tam pracę w 1990 r., jako młody ksiądz po historii sztuki – mówi „Idziemy” bp Michał Janocha, przewodniczący Rady Episkopatu ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego. – Pomagałem ówczesnemu dyrektorowi, ks. Andrzejowi Przekazińskiemu, mojemu wcześniejszemu wykładowcy na ATK, bez którego nie byłoby tego muzeum. To on z zapałem i energią stworzył to miejsce na nowo w końcu lat 70., kiedy prymas Stefan Wyszyński zlecił mu to zadanie.

Jeżeli muzeum istnieje od końca lat 80., to dlaczego obchodzimy 80. rocznicę jego powstania? – Muzeum powstało jeszcze przed wojną – wyjaśnia bp Janocha. – Zrodziło się z kolekcji ks. Józefa Mrozowskiego, pasjonata, który odwiedził ponad 400 kościołów w archidiecezji warszawskiej i zbierał obrazy, rzeźby, precjoza. Taki był zalążek muzeum, na które przeznaczono trzy kamienice przy ul. Kanonia. W 1938 r. kard. Aleksander Kakowski otworzył muzeum, w obecności prezydenta Ignacego Mościckiego. Nie dane było tej placówce długo funkcjonować, została zniszczona w trakcie wojny i odbudowana właśnie pod koniec lat 70. Z pierwszego muzeum zachowało się dziś zaledwie kilka eksponatów, wśród nich najcenniejszy: późnogotycka Madonna z Dzieciątkiem.

Dlaczego taka długa przerwa, prawie pięćdziesięcioletnia? – Oczywiście można tak pomyśleć, ale trzeba pamiętać, że to był PRL. Aparat komunistycznej władzy toczył nieustającą walkę z Kościołem i prymas Wyszyński widać uznał, że w takiej sytuacji są inne priorytety duszpasterskie. Dlatego muzeum musiało zaczekać na odbudowę aż do lat 80., ale odrodziło się w doskonałym czasie. Jego odbudowa zbiegła się z powstaniem „Solidarności”, z pierwszą pielgrzymką Jana Pawła II do Polski. To był doskonały czas dla funkcjonowania tej placówki.

– Jednym słowem, muzeum czekało na swój moment w historii? – pytam. – Tak, i to był moment najlepszy.

Więcej na temat Muzeum Archidiecezji Warszawskiej w kolejnym numerze „Idziemy”. Zachęcamy do lektury.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 czerwca

Słyszeliście, że powiedziano: „Oko za oko i ząb za ząb!” A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu.

Dziś w Kościele: poniedziałek XI tydzień zwykły
+ wspomnienie św. brata Alberta Chmielowskiego, zakonnika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 6,1-10; Ps 98 (97),1bcde. 2-3b.3c-4; Mt 5,38-42.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)