20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Muzeum Czerwca '56 zmodernizuje ekspozycję stałą

Ocena: 0
1357

Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 w Poznaniu będzie mieć zmodernizowaną i zaktualizowaną ekspozycję stałą. Placówka już przygotowuje się do tegorocznych obchodów 63. rocznicy robotniczego zrywu.

Fot. MOs810 / wikipedia / CC BY-SA 4.0 / Link

Jak poinformował dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasz Łęcki, muzeum Czerwca pozyskało w ostatnim czasie nowego partnera strategicznego. Dzięki współpracy ze spółką Totalizator Sportowy Lotto i pozyskanym od partnera środkom, możliwe będzie zmodernizowanie i zaktualizowanie ekspozycji stałej.

Wyjaśnił, że planowane jest m.in przygotowanie tablic z nazwiskami ofiar, wprowadzenie tłumaczeń oraz wymiana zniszczonych plansz i odmalowanie ekspozycji. Wsparcie finansowe udzielone przez partnera pozwoli też przygotować folder informacyjny oraz przyczyni się do organizacji wydarzeń związanych z tegoroczną rocznicą Czerwca.

"Muzea są instytucjami, które wymagają finansowania, żeby spełniały wymagania współczesnej publiczności. Żeby publiczność się rozwijała, żeby zwiedzający chcieli wracać, muzeum musi być atrakcyjne" – powiedział Łęcki.

W tym roku po raz pierwszy zorganizowany zostanie test wiedzy o historii Wielkopolski dla uczniów szkół średnich. Pod koniec maja trzyosobowe zespoły zmierzą się z zadaniami poświęconymi historii Poznańskiego Czerwca. 3 czerwca odbędzie się ogólnoszkolna konferencja "Młodych rozprawa nad Czerwcem '56" z prezentacjami i wystąpieniami uczniów poznańskich szkół.

W tym roku zaplanowano też dwa konkursy. Konkurs "Pamięć Poznańskiego Czerwca 1956" kierowany do uczniów i studentów polegał będzie na uwiecznieniu na fotografii i opisaniu miejsca ważnego dla historii robotniczego zrywu. Przedszkolaki i uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych projektować będą pocztówki do kombatantów Poznańskiego Czerwca.

Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 rokrocznie organizuje akcję Światełko dla Czerwca'56, podczas której na grobach ofiar zapalane są znicze. Zaplanowane zostało też spotkanie z kombatantami Czerwca oraz bieg i sztafeta pamięci.

28 czerwca 1956 roku robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. W starciach na ulicach miasta zginęło, według badań IPN, co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter