29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mistyfikacja w sztuce

Ocena: 1.6
837

„Obraz pożądania” można uznać za jeden z najbardziej intrygujących psychologicznych dreszczowców ubiegłego roku.

fot. Best Film

Uwagę zwracają tu ciekawy temat, interesujący scenariusz, świetnie napisane dialogi oraz doskonała gra aktorów. Oszustwa kolekcjonerów dzieł sztuki, współpracujących z wpływowymi krytykami i właścicielami galerii, były i są nadal przedmiotem wielu reportaży i doniesień medialnych. Autorzy filmu zaserwowali nam niezwykłą opowieść o grupie ludzi uwikłanych w zawiłą, przestępczą intrygę. James, były właściciel galerii w Londynie i teoretyk sztuki, po uwikłaniach w obciążające go skandale przebywa we Włoszech i zajmuje się tam prelekcjami dla amerykańskich turystów. Ekscentryczny milioner i kolekcjoner obrazów zabiera go nagle do swojej luksusowej posiadłości i powierza mu dziwne zadanie. James przyjeżdża tam z przypadkowo poznaną, piękną dziewczyną i podejmuje wyzwanie. Powinien poznać, mieszkającego w domku w posiadłości milionera, słynnego malarza, który przed laty wycofał się z działalności artystycznej. Przez zdobycie jego zaufania i przeprowadzenie ekskluzywnego wywiadu James ma ukraść obraz artysty. W ten sposób milioner wzbogaci swoją kolekcję o upragnione dzieło sztuki.

Szybko następujące po sobie wydarzenia doprowadzają do nieoczekiwanego i dramatycznego końca. Z Jamesa wychodzą najgorsze cechy charakteru – chciwość i dążenie do sukcesu za cenę oszustw i przestępstw. Od początku do końca filmu przewijają się pytania o istotę sztuki. Czym jest prawda w dziele sztuki? Jaka jest w tej mierze moc sugestii wpływowych krytyków i teoretyków? Czy doskonała kopia lub falsyfikat bywa lepszy od oryginalnego obrazu? W końcu możemy dojść do wniosku, że autorzy filmu sugerują, iż dzisiejszy świat sztuki opiera się na wielu mistyfikacjach i kłamstwach. Wydaje się, że jest to konstatacja niedaleka od prawdy. Zaletą filmu jest wyrazista kreacja aktorska Micka Jaggera, sławnego lidera Rolling Stonesów, który występuje w roli bogatego kolekcjonera dzieł sztuki.

 

 


Obraz pożądania” (The Burnt Orange Heresy); USA; 2019; reżyseria: Giuseppe Capotondi; aktorzy: Claes Bang, Elizabeth Debicki, Mick Jagger, Donald Sutherland i inni; dystrybucja: Best Film

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter