W Muzeum Narodowym na otwartej właśnie wystawie „Mistrzowie pastelu. Od Marteau do Witkacego” zaprezentowano 250 obrazów wykonanych techniką pasteli.
T. Axentowicz, Portret pani P., ok. 1905
Dzieła pochodzą ze zbiorów własnych muzeum, lecz z uwagi na delikatność techniki artystycznej i wrażliwość na uszkodzenia znajdują się pod szczególną ochroną i nie są na co dzień prezentowane.
Wystawiane na obecnej ekspozycji obrazy, pochodzące z czasów rozkwitu tej artystycznej techniki od XVIII do pierwszej połowy XX wieku, zadziwiają bogactwem tematów, form i barw. Oglądamy portrety (od króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do osobistości malowanych przez Witkacego), pejzaże i martwe natury. Wśród dzieł artystów europejskich znajdują się prace mistrzów polskiego pastelu: Teodora Axentowicza, Stanisława Wyspiańskiego, Olgi Boznańskiej, Leona Wyczółkowskiego i Stanisława Ignacego Witkiewicza. Warto zwrócić na nie szczególną uwagę. Na ekspozycji możemy zobaczyć po raz pierwszy prezentowany publicznie powstały w 1907 roku cykl „Skarbiec wawelski” Leona Wyczółkowskiego. Wybitny artysta techniką pastelu uwiecznił skarby katedry wawelskiej.
Mamy tu przegląd różnorodnych dzieł naszych wybitnych artystów przełomu XIX i XX wieku, od oryginalnych portretów Witkacego, kameralnych portretów dziecięcych Wyspiańskiego, aż do wielkich wizji Wyczółkowskiego. Ekspozycja w Muzeum Narodowym skomponowana została chronologicznie pod względem historycznego rozwoju techniki pastelu, a także tematycznie – prezentacji poszczególnych wątków i dorobku kolejnych artystów. Narracja wystawy potęguje edukacyjną i poznawczą wartość pokazanych obrazów. Wystawie towarzyszą liczne imprezy edukacyjne, o których będziemy informować czytelników.
L.Wyczółkowski, Różowe azalie, 1903, fragment
St. Wyspiański, Malwy,
projekt polichromii dla kościoła w Bieczu, 1896
S. Wyspiański, Dziewczynka w ludowym stroju, 1901
Muzeum Narodowe w Warszawie. „Mistrzowie pastelu. Od Marteau do Witkacego. Kolekcja Muzeum Narodowego”. Wystawa czynna do 31 stycznia 2016 roku.
Mirosław Winiarczyk |