4 grudnia
piątek
Barbary, Krystiana, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mistrzowie pastelu

Ocena: 0
1833

W Muzeum Narodowym na otwartej właśnie wystawie „Mistrzowie pastelu. Od Marteau do Witkacego” zaprezentowano 250 obrazów wykonanych techniką pasteli.

T. Axentowicz, Portret pani P., ok. 1905

Dzieła pochodzą ze zbiorów własnych muzeum, lecz z uwagi na delikatność techniki artystycznej i wrażliwość na uszkodzenia znajdują się pod szczególną ochroną i nie są na co dzień prezentowane.

Wystawiane na obecnej ekspozycji obrazy, pochodzące z czasów rozkwitu tej artystycznej techniki od XVIII do pierwszej połowy XX wieku, zadziwiają bogactwem tematów, form i barw. Oglądamy portrety (od króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do osobistości malowanych przez Witkacego), pejzaże i martwe natury. Wśród dzieł artystów europejskich znajdują się prace mistrzów polskiego pastelu: Teodora Axentowicza, Stanisława Wyspiańskiego, Olgi Boznańskiej, Leona Wyczółkowskiego i Stanisława Ignacego Witkiewicza. Warto zwrócić na nie szczególną uwagę. Na ekspozycji możemy zobaczyć po raz pierwszy prezentowany publicznie powstały w 1907 roku cykl „Skarbiec wawelski” Leona Wyczółkowskiego. Wybitny artysta techniką pastelu uwiecznił skarby katedry wawelskiej.

Mamy tu przegląd różnorodnych dzieł naszych wybitnych artystów przełomu XIX i XX wieku, od oryginalnych portretów Witkacego, kameralnych portretów dziecięcych Wyspiańskiego, aż do wielkich wizji Wyczółkowskiego. Ekspozycja w Muzeum Narodowym skomponowana została chronologicznie pod względem historycznego rozwoju techniki pastelu, a także tematycznie – prezentacji poszczególnych wątków i dorobku kolejnych artystów. Narracja wystawy potęguje edukacyjną i poznawczą wartość pokazanych obrazów. Wystawie towarzyszą liczne imprezy edukacyjne, o których będziemy informować czytelników.

L.Wyczółkowski, Różowe azalie, 1903, fragment

 


St. Wyspiański, Malwy,
projekt polichromii dla kościoła w Bieczu, 1896S. Wyspiański, Dziewczynka w ludowym stroju, 1901

 

Muzeum Narodowe w Warszawie. „Mistrzowie pastelu. Od Marteau do Witkacego. Kolekcja Muzeum Narodowego”. Wystawa czynna do 31 stycznia 2016 roku.

 

Mirosław Winiarczyk
fot. Piotr Ligier, Krzysztof Wilczyński/MN w Warszawie

Idziemy nr 45 (528), 8 listopada 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 grudnia

Piątek, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Damasceńskiego, prezbitera i doktora Kościoła albo wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 29,17-24; Ps 27,1bcde.4.13-14; Mt 9,27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter