16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Miłość i nowotwór

Ocena: 0
2157
Nowy polski film „Chemia” w reżyserii znanego operatora Bartosza Prokopowicza wszedł na ekrany kilka tygodni po premierze „Żyć nie umierać”, utworu o podobnej tematyce: walce ze śmiertelną chorobą nowotworową.
Jednak „Chemia” zdecydowanie przewyższa poprzedni obraz. Bartosz Prokopowicz nadał swemu utworowi większy wymiar moralny i formalny niż miało „Żyć nie umierać”.

Scenariusz został oparty na autentycznym zmaganiu żony reżysera, Magdy, która walcząc ze śmiertelnym rakiem, urodziła dziecko. Nie jest to jednak film dokumentalny, więc twórcy mogli opowiedzieć tę historię w sposób odbiegający miejscami od realizmu, czasem wręcz wizyjny i oniryczny. Początkowa wielka namiętność po przypadkowym spotkaniu pary bohaterów zostaje poddana wielkiej próbie. Dziewczyna przyznaje się, że zdiagnozowano u niej nowotwór. Mimo to Benek prosi ją o rękę. Rozpoczyna się dramatyczna próba miłości i pomocy żonie w walce z chorobą. Próba ta staje się tym dramatyczniejsza, że Lena, mimo ostrzeżeń lekarzy, decyduje się na urodzenie dziecka.

Uwypuklenie tego faktu w filmie staje się niezmiernie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy wręcz wymusza się aborcję na chorych kobietach. Kolejne dni walki z chorobą Leny są coraz bardziej dramatyczne, przeplatają się w nich momenty zwątpienia i buntu. Mimo to film staje się afirmacją życia. Można oczywiście dyskutować, czy dla wyrażenia tych tez reżyser wybrał odpowiednią formę: mieszankę realizmu, wizyjności, a nawet musicalu. Jednak mimo tych zastrzeżeń „Chemia” silnie oddziałuje na emocje, budząc pozytywne uczucia w stosunku do bohaterów.

Swoją drogą, ciekawe, że powstaje u nas coraz więcej książek i filmów, w których autorzy dzielą się z nami swoimi doświadczeniami z okresu chorób własnych lub bliskich. Bywa to interesujące w przypadkach, gdy bohaterom udało się przezwyciężyć chorobę, zwłaszcza raka. Może to wielu ludziom pomóc w walce z nowotworami.


„Chemia”, Polska, 2015. Reżyseria – Bartosz Prokopowicz. Wykonawcy: Agnieszka Żulewska, Tomasz Schuchardt, Danuta Stenka i inni. Dystrybucja – Vue Movie

Mirosław Winiarczyk
fot.
Vue Movie
Idziemy nr 41 (524), 11 października 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter