29 maja
piątek
Magdaleny, Bogumily, Urszuli
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Miłość, empatia i wirus z Wuhan

Ocena: 0
347

Jezu Miłosierny doświadczamy spotkania z nieznanym wirusem, który niszczy zdrowie człowieka i zabija go.

Fot. arsarti.;pl

Wstęp

Chyba nikt nie pomyślał, że codzienność napisze tak trudny scenariusz dla naszego życia. Oto koronawirus zadał cios i każdego dnia uderza na nowo. Dlatego w żaden sposób nie można go lekceważyć. Owszem, w życiu są ciemne strony i mroczne momenty. Pojawia się płacz, gdyż zagościło niespodziewane cierpienie. Wspólna jest ludzkość – jak stwierdził papież Franciszek – i wspólne jest cierpienie. Dlatego „musimy myśleć o tym, że nadejdzie czas jak po wojnie. Nie będzie więcej, ale będziemy. Bo z tej sytuacji możemy wyjść tylko razem”.

Jezu Miłosierny bądź zatem z nami w tym trudnym czasie pandemii, weź nas pod swoją opiekę i błogosław tym, którzy starają się minimalizować ryzyko, by ostatecznie zdusić wirusa, a nam na nowo przypomnij o odpowiedzialności.

 

Stacja III
Pierwszy upadek – Reguła dobrego Samarytanina

Ciężar krzyża powoduje upadek Jezusa. Jednak Mistrz się nie poddaje. Z miłości do człowieka podnosi się i zmierza do celu. Jednocześnie pragnie, byśmy się nigdy nie poddawali. Chodzi o to, że miłości nie da się nakazać. Miłość jest zaproszeniem i bardziej staje się darem, niż przykazaniem.

Niewątpliwie atak koronawirusa powala nas na ziemię. Wydaje się, że dotychczasowe życie runęło jak dom obracający się w ruinę. Nic bardziej mylnego. Otóż pandemia przypomniała nam na nowo znaczenie solidarności międzyludzkiej, którą papież nazwał regułą dobrego Samarytanina. Oznacza to, że „każdy inny wybór kończy się przyjęciem opcji zbójców lub tych, którzy mijają napotkanego na drodze rannego, nie udzielając pomocy”.

Módlmy się o odnowienie miłości i solidarności w naszych sercach. W tym wyjątkowym czasie „kiedy wszystko wydaje się niepewne, wspierajmy się wzajemnie w byciu niezłomnymi w tych sprawach, które naprawdę są ważne”.  


Stacja V
Szymon z Cyreny – Fantazja miłosierdzia w cieniu narzekania

Tradycja podaje, że Szymon został przymuszony do pomocy Jezusowi w dźwiganiu krzyża. Jednak przymus wcale nie pomniejsza jego zasługi. Zakasał rękawy i dał się ponieść fantazji miłosierdzia. Ulżył Mistrzowi w cierpieniu. Nie popadł w acedię i nie narzekał.

W obliczu śmiercionośnego wirusa łatwo się pogubić. Iluż jest krytykujących i panikujących, których dusza zasłonięta jest czarną chmurą niezadowolenia. Nie zauważają narażających się lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych mających swoje rodziny, nie widzą trudu pilotów i stewardess przewożących samolotami niejednego pasażera, który ukrył zakażenie narażając wszystkich innych na zachorowanie i nie doceniają starań kapłanów spieszących z posługą sakramentalną. Jakże heroicznie zachował się chory ks. Giuseppe Berardelli spod Bergamo, który oddając respirator bardziej potrzebującemu, oddał za niego życie.  Tak to już jest, że kto „doświadczył w swoim życiu miłosierdzia Ojca, nie może pozostać obojętny wobec potrzeb braci”.

Módlmy się za Cyrenejczyków z epoki koronawirusa: za lekarzy, pielęgniarki i ratowników medycznych, za pilotów i stewardessy, za księży i siostry zakonne, którzy miłosierdzie kontemplują w działaniu.

 


Ks. Robert Nęcek, Droga krzyżowa - Miłość, empatia i wirus z Wuhan, Wydawnictwo Arsanti, 40 s.
Książkę
można zakupić online w Wydawnictwie Arsarti: arsarti.pl

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 maja

Piątek, VII Tydzień Wielkanocny
+ Wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej, dziewicy
Błogosław, duszo moja, Pana *
i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 25,13-21;Ps 103,1b-2.11-12.19-20b;J 21,15-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter