18 stycznia
wtorek
Piotra, Małgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Milenium i nie tylko

Ocena: 0
818

Najnowszy, kwietniowy numer „Biuletynu IPN” poświęcony jest w znacznej części obchodom milenijnym w 1966 r.

Obchody milenium chrztu Polski były dziełem życia prymasa Stefana Wyszyńskiego. Cieniem na tym wydarzeniu kładła się opresyjna polityka wyznaniowa ekipy Władysława Gomułki – pisze historyk dr Bartłomiej Noszczak. Inni autorzy – dr Łucja Marek, Grzegorz Polak, Ewelina Ślązak, Krzysztof Sychowicz i Mariusz Krzysztofiński – piszą o duchowych przygotowaniach do jubileuszu, zwłaszcza poprzez program wielkiej nowenny i peregrynację obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

Przywołanych zostało wiele faktów z obchodów milenijnych i przykłady licznych prób ich zakłócenia przez ówczesne władze, choćby poprzez utrudnianie uczestnikom uroczystości dotarcia na miejsce – np. poprzez czasową likwidację połączeń lokalnych. Wiele miejsca poświęcono obchodom, które odbywały się we wschodniej części Polski. Tu irytacja władz była wyjątkowa, wszak Białystok należał do archidiecezji wileńskiej, a Drohiczyn do pińskiej, o czym zdecydowana większość uczestników uroczystości wiedziała. Historyczne zdjęcia pokazują kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Karola Wojtyłę, a także innych biskupów polskich organizujących uroczystości milenijne.

Ponadto w numerze wiele innych tematów, m.in. o Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich i jej udziale w bitwie o Tobruk, o kapelanach z Katynia, o reakcji (a właściwie jej braku) władz polskich na katastrofę w Czarnobylu. Przypomniana została sylwetka Zygmunta Nowakowskiego, aktora i pisarza, po wojnie związanego z Radiem Wolna Europa. Z zainteresowaniem czytelników spotka się z pewnością opracowanie na temat misji kard. Józefa Glempa na Wschodzie, pełnionej w imieniu Stolicy Apostolskiej, czy o okolicznościach związanych z rejestracją NSZZRI.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 stycznia

Wtorek, II Tydzień zwykły
Dzień Powszedni
Niech Ojciec Pana naszego, Jezusa Chrystusa, przeniknie nasze serca swoim światłem.
+ Czytania liturgiczne (rok C, :II):  Mk 2,23-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter