21 września
sobota
Jonasza, Mateusza, Hipolita
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mikołajki w Gdańsku

Ocena: 0
147

W listopadzie i grudniu na ekranach kin pojawiają się liczne filmy utrzymane w klimacie zbliżających się świąt.

fot. Kino Świat

Animowane i fabularne utwory dla dzieci i młodzieży, poświęcone głównie szaleństwu zakupów i podarunków z okazji wielodniowego celebrowania postaci św. Mikołaja, przesłoniły już niemal zupełnie chrześcijański wymiar Bożego Narodzenia. Kino polskie w tym okresie reprezentują rodzime komedie romantyczne z tymiż wątkami przedświątecznymi, z udziałem wielu gwiazd. Takim właśnie filmem okazała się komedia „Miłość jest wszystkim”, którą można właściwie nazwać komediodramatem.

Odnajdujemy tu dziwną mieszankę historycznych tradycji kinowych: wpływy przedwojennych polskich komedii (z charakterystycznymi wyrazistymi postaciami), słynnych amerykańskich komediodramatów „świątecznych” z lat 40. XX w. w stylu Franka Capry oraz współczesnych amerykańskich i polskich seriali telewizyjnych.

„Miłość jest wszystkim” zrealizował Michał Kwieciński, doświadczony reżyser i producent filmowy i telewizyjny. W filmie przeplatają się wątki kilku par, które przeżywają miłosne i małżeńskie dramatyczne i komediowe problemy. Wanda, sprzedawczyni w sklepie jubilerskim, z trudem opędza się od zalotów futbolowego gwiazdora Zbyszka; przykładny mąż i ojciec traci pracę i ukrywa to przed żoną; Krysia po nagłej śmierci ojca, popularnego aktora, wdaje się w krótki, beznadziejny romans z młodym chłopcem; Roma nie może dać sobie rady z narzeczonym, który odkłada ślub... Akcja filmu rozgrywa się w pięknie fotografowanym Gdańsku, gdzie telewizyjna ekipa realizuje wielki świąteczny show ze św. Mikołajem w roli głównej. Całość akcji spaja postać przybyłego z Finlandii Jana, który pragnie odszukać porzuconą niegdyś żonę i syna, a przypadkiem zostaje z łapanki zaangażowany przez dziennikarkę telewizyjną do roli św. Mikołaja, co dynamizuje kolejne wydarzenia, aż do końcowego cudownego pojednania wszystkich ze wszystkimi.

Film jest pod względem artystycznym nierówny i za długi. Nie wszystkie wątki, sceny i dowcipy wydają się udane i prawdopodobne. Razić mogą liczne klisze i schematy z modnych seriali telewizyjnych. Przede wszystkim trzeba jednak zaznaczyć, że o chrześcijańskim charakterze Bożego Narodzenia właściwe się tu nie mówi.

 

„Miłość jest wszystkim”, Polska, 2018. Reżyseria: Michał Kwieciński. Wykonawcy: Olaf Lubaszenko, Aleksandra Adamska, Joanna Balasz, Agnieszka Grochowska, Joanna Kulig, Julia Wyszyńska, Michał Czernecki, Mateusz Damięcki, Leszek Lichota, Jan Englert, Maciej Musiał i inni. Dystrybucja: Kino Świat

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 września

"Walcz w dobrych zawodach o wiarę, zdobywaj życie wieczne: do niego zostałeś powołany"

Dziś w Kościele: piątek, XXIV tydzień zwykły
+ wspomnienia świętych męczenników Andrzeja Kim Taegon, prezbitera, Pawła Chong Hasang i Towarzyszy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 1 Tm 6,2c-12, Ps 49. Łk 8,1-3
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Jeszcze przez kilka dni zapraszamy do oglądania filmów prezentowanych w ramach Lata z SalveNet - wspólnego projektu SalveNet i portalu idziemy.pl.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -