W dniach od 6 do 12 listopada odbędzie się w Warszawie II Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego. Postać Ignacego Jana Paderewskiego (1860-1941), wielkiego polskiego pianisty i kompozytora, wybitnego patrioty, męża stanu i filantropa, jest wciąż odkrywana.
Mało który polityk uczynił dla polskiej sprawy narodowej i niepodległościowej tyle, co ten wybitny artysta. To on przecież zdołał przekonać prezydenta USA Woodrowa Wilsona do polskich postulatów niepodległościowych, czemu zawdzięczamy poświęcony Polsce trzynasty punkt w amerykańskim programie „Wilsona Czternaście Punktów 1918”. I to Paderewski był wraz z Romanem Dmowskim sygnatariuszem Traktatu Wersalskiego, na mocy którego Polska odzyskała niepodległość.
Nieprzypadkowo więc Festiwal Paderewskiego odbywa się w listopadowych dniach blisko polskiego Święta Niepodległości. Tegoroczny rozpocznie się w piątek 6 listopada w Teatrze Polskim o godz. 20.00. W sobotę 7 listopada o godz. 18.30 na Zamku Królewskim utwory Paderewskiego wykonają artyści zagraniczni. W niedzielę 8 listopada o godz. 12.00 w łazienkowskim pałacu Na Wyspie w ramach Salonu Muzycznego wykonane zostaną dzieła Paderewskiego. Tego samego dnia o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego utwory kompozytorów polskich wykona Polska Orkiestra Symfonia Iuventus. W poniedziałek 9 listopada w łazienkowskim Teatrze Królewskim o godz. 18.00 wystąpi kompozytor Krzesimir Dębski z koncertem „Paderewski – jazz – inspiracje”.
W Święto Niepodległości, 11 listopada, na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina o godz. 19.00 odbędzie się uroczysty koncert polskich pieśni patriotycznych. Zakończenie Festiwalu nastąpi w czwartek 12 listopada o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, gdzie wykonane zostaną utwory Paderewskiego i Beethovena. W dniach 2-15 listopada festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa w Galerii Plenerowej Łazienek „Jak Paderewski wygrał Polskę na fortepianie”. Szczegółowy program festiwalu: www.avearte.pl.
Mirosław Winiarczyk |