23 października
piątek
Marleny, Seweryna, Igi
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego

Ocena: 0
1521

W dniach od 6 do 12 listopada odbędzie się w Warszawie II Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego. Postać Ignacego Jana Paderewskiego (1860-1941), wielkiego polskiego pianisty i kompozytora, wybitnego patrioty, męża stanu i filantropa, jest wciąż odkrywana.

Mało który polityk uczynił dla polskiej sprawy narodowej i niepodległościowej tyle, co ten wybitny artysta. To on przecież zdołał przekonać prezydenta USA Woodrowa Wilsona do polskich postulatów niepodległościowych, czemu zawdzięczamy poświęcony Polsce trzynasty punkt w amerykańskim programie „Wilsona Czternaście Punktów 1918”. I to Paderewski był wraz z Romanem Dmowskim sygnatariuszem Traktatu Wersalskiego, na mocy którego Polska odzyskała niepodległość.

Nieprzypadkowo więc Festiwal Paderewskiego odbywa się w listopadowych dniach blisko polskiego Święta Niepodległości. Tegoroczny rozpocznie się w piątek 6 listopada w Teatrze Polskim o godz. 20.00. W sobotę 7 listopada o godz. 18.30 na Zamku Królewskim utwory Paderewskiego wykonają artyści zagraniczni. W niedzielę 8 listopada o godz. 12.00 w łazienkowskim pałacu Na Wyspie w ramach Salonu Muzycznego wykonane zostaną dzieła Paderewskiego. Tego samego dnia o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego utwory kompozytorów polskich wykona Polska Orkiestra Symfonia Iuventus. W poniedziałek 9 listopada w łazienkowskim Teatrze Królewskim o godz. 18.00 wystąpi kompozytor Krzesimir Dębski z koncertem „Paderewski – jazz – inspiracje”.

W Święto Niepodległości, 11 listopada, na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina o godz. 19.00 odbędzie się uroczysty koncert polskich pieśni patriotycznych. Zakończenie Festiwalu nastąpi w czwartek 12 listopada o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, gdzie wykonane zostaną utwory Paderewskiego i Beethovena. W dniach 2-15 listopada festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa w Galerii Plenerowej Łazienek „Jak Paderewski wygrał Polskę na fortepianie”. Szczegółowy program festiwalu: www.avearte.pl.

Mirosław Winiarczyk
fot. ze zbiorów Karola Radziwonowicza

Idziemy nr 43 (526), 25 października 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 października

Piątek, XXIX Tydzień zwykły
+ Dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Kapistrana, prezbitera albo wspomnienie św. Józefa Bilczewskiego, biskupa
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 4,1-6; Ps 24,1b-6; Łk 12,54-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter