17 stycznia
poniedziałek
Antoniego, Rościsława, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Między i ponad dźwiękami

Ocena: 0
361

Inicjator pierwszego w Polsce kierunku muzyka kościelna, honorowy obywatel pięciu miast, ale przede wszystkim – wirtuoz organów.

fot. G. Kuraszkiewicz Musicon

– Gra na organach była moim marzeniem, stała się moją misją i jest moim dydaktycznym powołaniem. Stanowi dla mnie również formę duchowego misterium. Zdarza się, że podczas gry dostrzegam słońce przenikające przez witraże w kościele. Ktoś mógłby powiedzieć, że to zwykłe zjawisko fizyczne, ale dla mnie ta chwila ma wymiar mistyczny – mówi prof. Andrzej Chorosiński.

 


OD TRZECH POKOLEŃ

Urodził się 24 maja 1949 r. w Otwocku koło Warszawy jako syn Jana i Marianny. Wobec zagrożenia życia po podaniu szczepionki przeciwgruźliczej mały Andrzej został pośpiesznie ochrzczony. – Zostałem ofiarowany przez rodziców Matce Bożej Częstochowskiej. Uważam, że zarówno sakramentowi chrztu, jak i oddaniu Maryi zawdzięczam to, że żyję. Potwierdzeniem tej nieustannej matczynej opieki nade mną i prowadzenia mnie przez Matkę Bożą był dla mnie wyjątkowy moment, kiedy to cztery lata temu zostałem zaproszony do wstąpienia do zaszczytnego grona Rycerzy Jasnogórskiej Bogarodzicy – wspomina.

Pochodzi z rodziny o długich tradycjach muzycznych. Jego ojciec ukończył Konserwatorium Warszawskie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie). W latach 1958–1971 wykładał na Wydziale Wychowania Muzycznego metodykę kształcenia słuchu i folklor muzyczny. – Z informacji taty wiem, że mój dziadek również był muzykiem, grał na skrzypcach w zespole ludowym. Zmarł w 1914 r., a jego postać znam tylko ze wspomnień rodzinnych. Zatem w trzecim pokoleniu kontynuuję tradycje muzyczne. Moi bracia mieszkający za granicą również są muzykami: Wiesław jest altowiolistą orkiestry w Antwerpii, a Łukasz zajmuje stanowisko dyrektora muzycznego w katedrze St. Catharines w Ontario w Kanadzie – podkreśla organista.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 03 (846), 16 stycznia 2022 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 19 stycznia 2022


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 stycznia

Poniedziałek, II Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Antoniego, opata
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 2,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter