25 maja
sobota
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Maryjne pielgrzymki po Ogrodach Watykańskich

Ocena: 4.3
554

Maj z Maryją – to najnowsza inicjatywa Muzeów Watykańskich, które przez cały miesiąc, dwa razy w tygodniu, w środę i w sobotę organizują krótkie pielgrzymki po wizerunkach maryjnych w Ogrodach Watykańskich.

Fot. pixabay.com/CCO

Można w nich uczestniczyć po uprzedniej rezerwacji na stronach muzeów. Te wizerunki są świadectwem wiary Ludu Bożego i pobożności maryjnej poszczególnych papieży

– mówi s. Emanuela Edwards.

Ogrody zajmują ponad połowę terytorium Watykanu. Powstały jako miejsce modlitwy dla następców św. Piotra. Dlatego regularnie pojawiają się w nich nowe wizerunki Matki Bożej. Jest ich w sumie ponad 40. Największym miejscem kultu maryjnego jest rekonstrukcja groty objawień w Lourdes wybudowana za pontyfikatów Leona XIII i Piusa X. W pobliżu groty znajduje się również figura Matki Bożej Fatimskiej, odsłonięta z woli św. Jana Pawła II w 1983 r. jako wotum za uratowanie życia po zamachu. Natomiast obok lądowiska helikopterów znajduje figura Maryi wzorowana na Madonnie Częstochowskiej, dar paulinów z 1994 r.

S. Emanuela Edwards odpowiedzialna za działalność dydaktyczną Muzeów Watykańskich wyjaśnia:

Na tej trasie będzie można zobaczyć wiele figur i obrazów maryjnych, które zdobią Ogrody Watykańskie. Pokazują one, jak w różnych epokach ówcześni papieże oddawali cześć Najświętszej Maryi Pannie. Ta pielgrzymka ma pomóc w odkryciu Boga, który jest Stwórcą piękna, zarówno naturalnego, jak i artystycznego. Kościół tradycyjnie poświęca Maryi maj, bo w tym miesiącu natura budzi się i kwitnie, ukazując się w całym swym pięknie. My jako wierzący chcemy uczcić najpiękniejszy kwiat stworzenia, którym jest Niepokalana. Sam różaniec zrodził się przecież jako modlitwa, która ma ofiarować Matce Bożej bukiet róż w postaci zdrowasiek. Na naszej trasie przewidziano dziesięć stacji, przy najważniejszych wizerunkach maryjnych. Każdy z nich ma swoją historię, w której odzwierciedla się wielka wiara Ludu Bożego. Wystarczy wspomnieć o Fatimie czy Lourdes. Niektóre są w sposób szczególny związane z pobożnością konkretnych papieży. Na tej trasie niemal namacalnie możemy się przekonać, jak Maryja przemawia do swych dzieci. Jej macierzyńska miłość zawsze porusza nasze serca. Widzimy też, jak sztuka uwieczniła Jej obecność w życiu Kościoła. Chciałabym, aby pielgrzymi po przebyciu tej trasy mogli zabrać ze sobą słowa, które Maryja (Madonna della Guardia) skierowała niegdyś do prostego wieśniaka Benedetta Pareto: zaufaj Mi, niczego ci nie zabraknie, z Moją pomocą wszystko będzie łatwe.

Rezerwacja jest możliwa na stronie internetowej Muzeów Watykańskich:  https://tickets.museivaticani.va/home/calendar/visit/Maggio-Maria-Giardini-Vaticani

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 maja

Sobota, VII Tydzień wielkanocny
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 13-16
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter