28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Marginesy kina

Ocena: 0
2292
W okresie wakacyjnym z reguły rzadko odbywają się premiery polskich filmów. Jednak autorzy dwóch polskich filmów o niskim budżecie – „Małe stłuczki” i „Bobry” – zdecydowali się na wprowadzenie ich na ekrany pod koniec lata, przypuszczając słusznie, że na jesieni obrazy te nie będą miały szans w dystrybucji z powodu konkurencji.
Filmy te nie mają wielkiego znaczenia artystycznego, stanowią raczej margines kina polskiego.

Autorzy nie poruszają tu ważnych tematów, opisują raczej marginesy życia. Filmy te stanowią rodzaj filmowych żartów lub parodii dramatów psychologicznych i sensacyjnych. Piszę o nich w „Idziemy” z recenzenckiego obowiązku, aby podkreślić, że w kinie polskim, w którym w ostatnich latach brak autentycznych osiągnięć, istnieje wspomniana, marginalna twórczość tzw. niezależna, gdzie autorzy nie potrafią odwołać się do żadnych głębszych wartości duchowych ani moralnych.

W „Małych stłuczkach” dwie przyjaciółki trudnią się likwidowaniem mieszkań po zmarłych, samotnych osobach. Niepotrzebne przedmioty sprzedają na pchlim targu. Zagubione życiowo dziewczyny rozpoczynają dziwną grę psychologiczną z przypadkowo spotkanym Piotrem, nie wiadomo, do czego w końcu prowadzącą… „Bobry” są natomiast parodystyczną komedią o przygodach członków zespołu punkowego, którzy po przerwie chcą wznowić działalność. Marcin odszukuje kolegów z zespołu i pogrąża się z nimi w surrealistycznych, głupkowatych przygodach. Wszystkie postacie zostały tu pokazane jako degeneraci i psychopaci, co czyni ten film doskonale zbędnym. Powyższe utwory mają jednak swoją młodą widownię, są wyświetlane na rozmaitych przeglądach i festiwalach. Dlatego czytelnicy zainteresowani stanem kultury w Polsce powinni o nich wiedzieć.


„Małe stłuczki”,
Polska, 2013. Reżyseria: Aleksandra Gowin, Ireneusz Grzyb. Wykonawcy: Helena Sujecka, Agnieszka Pawełkiewicz, Szymon Czacki i inni. Dystrybucja: Alter Ego Pictures.

„Bobry”, Polska, 2013. Reżyseria: Hubert Gotkowski. Wykonawcy: Wojciech Solarz, Robert Jarociński, Sebastian Stankiewicz, Marcin Kabaj i inni. Dystrybucja: Spectator.

Mirosław Winiarczyk
fot. Alter Ego Pictures
Idziemy nr 36 (468), 7 września 2014 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter