15 lipca
poniedziałek
Henryka, Wlodzimierza, Dawida
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mama Tina z Wietnamu

Ocena: 0
2623

Film opowiada prawdziwą historię o pochodzącej z Irlandii Christinie Noble (w tej roli Deirdre O’Kane), która, dzięki swej ciężkiej pracy i dobroci serca, uratowała wiele tysięcy dzieci, głównie w Wietnamie.

fot. Kino Świat

Znane i lubiane produkcje opowiadające o wojnie w Wietnamie („Zielone Berety”, „Czas Apokalipsy”, „Łowca Jeleni”) przyzwyczaiły nas do ukazywania okrucieństw wojny, lecz raczej nie przedstawiały dramatów rozgrywających się na ulicach wietnamskich miast i wsi. „Mama Tina” opisuje nie samą wojnę, lecz jej katastrofalne skutki.

Główną bohaterkę poznajemy w Dublinie lat pięćdziesiątych. Jest obdarzoną talentem wokalnym dziewczynkę z biednej licznej rodziny. Mała Christine nie może cieszyć się rodzinnym szczęściem – bieda, alkoholizm ojca i choroba matki utrudniają życie.

Wychowywana przez surowe zakonnice, pracująca bez wytchnienia nastolatka pada ofiarą gwałtu ze strony bandytów, rodzi w wieku siedemnastu lat syna, który zostaje odebrany młodej matce. Małżeństwo także okazuje się nieudane. Kobieta przeżywa liczne wątpliwości związane z wiarą w Boga. Modlitwę tutaj ukazano w inny sposób, niż w większości filmów o tematyce religijnej. Nie uświadczymy tu pobożnej kontemplacji z różańcem – aktywność religijna idzie w czyny. Christine, kobieta silna i zdecydowana, nie traci czasu – jej „rozmowy z Bogiem” są krótkie i rzeczowe.

Jak prawdziwy człowiek czynu, Mama Tina – jak o swej opiekunce mówią wietnamskie dzieci – stawia czoła wielkim trudnościom. Komunistyczny Wietnam nie jest przychylny obcokrajowcom. Problemów jest zatrważająco dużo, a film skupia się na tych dotyczących dzieci – są one pozbawione opieki, edukacji, nierzadko rodzin, zmuszone do żebrania i łamania prawa, żeby przeżyć. Pozostawione same sobie nocują na ulicy, grzebią w śmietnikach. Państwo wcale nie troszczy się o najmłodszych, chociaż to oni potrzebują tego najbardziej.

Christine zmaga się z takimi problemami, a że sama w dzieciństwie i młodości doświadczyła wielu nieszczęść – zdaje sobie sprawę, z czym ma do czynienia, i dzielnie walczy o poprawę bytu swoich podopiecznych, niczym Matka Teresa z Kalkuty.

 

„Mama Tina”, Wielka Brytania/Wietnam, 2014. Reżyseria: Stehpen Bradley. Wykonawcy: Deirdre O’Kane, Sarah Greene, Brendon Coyle, Ruth Negga i inni. Dystrybucja: Kino Świat

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Błogosławieni jesteście, jeżeli złorzeczą wam z powodu imienia Chrystusa,
albowiem Duch Boży na was spoczywa

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 24-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter