19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Literacki Nobel dla Białorusi

Ocena: 0
1608

Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury przyznano Swietłanie Aleksijewicz, mieszkającej przez wiele lat na Zachodzie, piszącej po rosyjsku Białorusince, uprawiającej literaturę reportażową.

Komitet noblowski w uzasadnieniu nagrody napisał, że Aleksijewicz otrzymała ją za „polifoniczne pisarstwo, pomnik cierpienia i odwagi w naszych czasach”.

Urodzona w 1948 roku w Stanisławowie (dziś Iwano-Frankowsk) przyszła pisarka i dziennikarka, pochodząca z rodziny białorusko-ukraińskiej, przeniosła się wraz z rodzicami na Białoruś, gdzie studiowała i pracowała jako wychowawczyni, nauczycielka i dziennikarka. W swoich książkach, z pogranicza reportażu i literatury, zajmowała się rozliczaniem z dziedzictwem komunizmu. Podróżując po ZSRR, rozmawiała z wieloma ludźmi, którzy opowiadali jej o swoich dramatycznych losach. W głośnej książce „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” opisała dramatyczne losy kobiet – żołnierek Armii Czerwonej podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. „Cynkowych chłopców” autorka poświęciła żołnierzom z Afganistanu i ich matkom, które musiały pochować swych synów. W latach 90. pisarka wydała pracę „Zauroczeni śmiercią” o ludziach, którzy popełnili samobójstwo po rozpadzie ZSRR. Tematem dzieł noblistki są głównie rozliczenia z duchowym spadkiem sowieckiego komunizmu i „radzieckim człowiekiem”. Ostatnią książkę „Seconhand. Koniec czerwonego człowieka” Aleksijewicz poświęciła rozliczeniom z czasów transformacji ustrojowej. Wszystkie publikacje ukazywały się systematycznie w języku polskim.

– Literacka Nagroda Nobla jest wielkim wyróżnieniem nie tylko dla Swietłany Aleksijewicz, jej literackiego dorobku, ale dla białoruskiej literatury i całego kraju – powiedział abp Tadeusz Kondrusiewicz. W rozmowie z KAI metropolita mińsko-mohylewski i przewodniczący episkopatu Białorusi przypomniał, że jest to pierwszy literacki Nobel dla białoruskiego pisarza. Wyraził z tego powodu wielką radość, a zaraz po ogłoszeniu werdyktu Akademii Szwedzkiej przesłał laureatce gratulacje w imieniu swoim i Kościoła katolickiego na Białorusi.

Mirosław Winiarczyk
fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Idziemy nr 42 (525), 18 października 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter