3 marca
środa
Maryny, Kunegundy, Tycjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Litania Wolności

Ocena: 0
1944

Filmem „Popiełuszko. Wolność jest w nas” zafascynowało się już wiele osób. Mariusz Kozicki, lider zespołu El Camino, skomponował muzykę do widowiska „Litania Wolności”, poświęconego ks. Jerzemu.

Wszystko zaczęło się rok temu, w wakacje, od pokazu w Siedlcach filmu Rafała Wieczyńskiego. Mariusz poszedł obejrzeć film.

– Urodziłem się w 1976 roku i raczej słabo pamiętam moment śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, może jedynie z komunikatów radiowych i telewizyjnych. Nawet niespecjalnie interesowałem się beatyfikacją księdza w 2010 roku. Rok wcześniej nie obejrzałem filmu o błogosławionym księdzu, choć słyszałem, że jest bardzo dobry i że świetnie zagrał w nim Adam Woronowicz. Nie znałem również kazań ks. Popiełuszki – opowiada Mariusz Kozicki. – Inicjator wydarzenia, Fundacja 10 talentów, zaprosiła na pokaz gościa specjalnego, którym okazał się sam Adam Woronowicz. Zarówno film, jak i świadectwo Adama mocno mnie poruszyły. To był dla mnie moment zwrotny, poważne uderzenie. Nie mogłem się od tego uwolnić, wciąż myślałem o tym, co zobaczyłem, i dlatego postanowiłem, że skomponuję muzykę dla ks. Jerzego – dodaje.

Mariusz Kozicki ciężko pracował przez kilka tygodni. Aż skomponował pięcioczęściową suitę „Litania Wolności”.

– Nazwa nie jest przypadkowa. Ksiądz Jerzy bardzo mocno cenił wolność, którą rozumiał w kategorii ewangelicznej. Ona była fundamentem jego nauczania – opowiada kompozytor – ale muzyka powstała także pod wpływem tego, że przeczytałem kazania ks. Jerzego. One także zainspirowały mnie do działania – zaznacza.

„Litanię Wolności” wykonuje zespół El Camino oraz kwintet smyczkowy. Całości dopełnia Adam Woronowicz, który czyta fragmenty homilii żoliborskiego męczennika.

„Bóg nigdy nie rezygnuje ze swoich dzieci, nawet takich, które stoją do Niego plecami. I dlatego każdy ma szansę. Choćbyś po ludzku przegrał całkowicie, choćbyś zatracił swoją godność i całkiem się zaprzedał, jeszcze masz czas. Zbierz się, ogarnij, dźwignij. Zacznij od nowa. Spróbuj budować na tym, co w tobie jest z Boga. Spróbuj, bo życie jest tylko jedno” – możemy usłyszeć w czasie koncertu.

Na końcu artystycznego wydarzenia świadectwem wiary dzieli się odtwórca roli ks. Jerzego Popiełuszki. Opowiada także, jak na jego życie wpłynęło nauczanie błogosławionego.

– Muzyka Mariusza jest niezwykle przejmująca. Ilekroć mogę brać udział w tym projekcie, robi na mnie ogromne wrażenie. Co bardzo ważne: pokazuje, że dla ks. Jerzego nie wolność zewnętrzna, ale wewnętrzna miała największe znaczenie – mówi Adam Woronowicz. – To dla mnie zaszczyt, że mogę brać udział w takim przedsięwzięciu. Przez ten wieczór przemawia sztuka, która prowokuje do przemyśleń. Podczas tego koncertu najważniejszy jest widz, a my jako artyści jesteśmy na drugim miejscu. Przyznaję, że marzę, aby suita została rozpisana na orkiestrę i zagrana w Operze Podlaskiej czy w Białymstoku. Ta muzyka zasługuje na to, aby usłyszało ją jak najwięcej osób – podkreśla aktor.

Przejmującej muzyki i fragmentów nauczania ks. Jerzego dopełnia pokaz około 120 zdjęć, ukazujących kapelana „Solidarności”. Udostępnił je Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego Jerzego Popiełuszki.

Jak zaznacza Mariusz Kozicki, projekt jest skierowany do wszystkich: zarówno tych, którzy pamiętają żoliborskiego księdza, jak i młodszych, którzy nie mieli szans spotkać błogosławionego. „Litania Wolności” ma nie tylko upamiętnić kapłana męczennika, ale również przypomnieć najważniejsze wartości: wiarę w Boga, miłość, solidarność, prawdę, godność, przywiązanie do Ojczyzny. To właśnie za nie ks. Jerzy oddał swoje życie.

– Żadna osoba nie ma prawa stawać przeciwko nim, bo są tak bardzo potrzebne w życiu każdego człowieka – stwierdza Kozicki. – Postawa ks. Popiełuszki pokazuje, czym warto kierować się w życiu. Tylko wtedy będziemy mogli odnieść pełne zwycięstwo.

Ewelina Steczkowska
fot. arch. El Camino

Idziemy nr 50 (533), 13 grudnia 2015 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 marca

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono,
lecz aby służyć

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 6,7-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): par. św. Jakuba Apostoła (ul. Grójecka 38, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter