Są dumą stolicy już od 350 lat! Bramy najpiękniejszych ogrodów Warszawy znowu otwierają się po lipcowej nawałnicy. „Odwiedźcie nas i zobaczcie, co Łazienki prezentują i oferują w swoich zabytkowych wnętrzach!” – zaprasza zespół Muzeum Łazienki Królewskie.
fot. www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.KrolewskiePo trudnych dla muzeum dniach możemy wspierać Łazienki Królewskie, odwiedzając zabytkowe obiekty, które z dużym wysiłkiem udało się otworzyć, w pierwszej kolejności pałac Na Wyspie i Podchorążówkę z fascynującą wystawą czasową, pałac Myślewicki, a także Stajnie Kubickiego i Koszary Kantonistów.
To nie od króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, ale innego Stanisława – marszałka Stanisława Herakliusza Lubomirskiego – zaczęła się historia Łazienek Królewskich. W 1674 r. został on właścicielem rozległego Ujazdowa wraz z terenem leśnym zwanym Zwierzyńcem. Tutaj, na niewielkiej wyspie, polecił wybudować mały pawilon kąpielowy. Piękną barokową łaźnię rozbudował później w stylu klasycystycznym król Stanisław August, tworząc pałac Na Wyspie – swoją letnią rezydencję. Dziś możemy tu podziwiać Królewską Galerię Obrazów.
Historię początku Łazienek Królewskich i postać marszałka Lubomirskiego możemy poznać w pałacu Na Wyspie, na wystawie czasowej „Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego”, czynnej do 1 września. Jedno z pomieszczeń, zdobionych XVII-wiecznymi sztukateriami, zostało udostępnione zwiedzającym po raz pierwszy w historii muzeum. W Podchorążówce znajduje się druga część wystawy. Zgromadzono tu ciekawe eksponaty z sześciu państw, wśród których znajdują się pamiątki po marszałku. Wiele z nich jest prezentowanych w Polsce po raz pierwszy. Organizatorzy liczą na to, że zagadkowe rysunki, srebrne naczynia liturgiczne i biesiadne, a także przedmioty z krypty przybliżą zwiedzającym barwny i różnorodny świat polskiego baroku.
Przypomnijmy, co jeszcze składa się na piękny kompleks Łazienek Królewskich i co warto odwiedzić, zwłaszcza latem.
Stara Oranżeria, w której mieszczą się Teatr Królewski (jeden z kilku w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich), Królewska Galeria Rzeźby z gipsowymi kopiami najsłynniejszych rzeźb starożytnego świata oraz Galeria Rzeźby Polskiej z pracami wielu najwybitniejszych polskich artystów od początku XIX w. do połowy XX w.
Biały Dom – unikatowy zabytek XVIII-wiecznej polskiej architektury rezydencjonalnej. Mieści się tu Królewska Galeria Grafiki, pawilon zaś zdobią pierwsze w Polsce malowane groteski, czyli ornamenty roślinne z wplecionymi postaciami ludzi i zwierząt.
Pałac Myślewicki, który początkowo miał być siedzibą króla Stanisława Augusta, przekazany księciu Józefowi Poniatowskiemu. W pałacu zachowały się oryginalne polichromie Jana Bogumiła Plerscha, m.in. widoki Rzymu i Wenecji.
Wodozbiór, zwany także Rezerwuarem – najbardziej efektowny budynek, jaki można powiązać z technicznymi rozwiązaniami nowożytnych inżynierów. W XVIII w. pełnił funkcję zbiornika gromadzącego wodę z okolicznych źródeł. Woda zasilała pałac Na Wyspie oraz najbliższą fontannę. Fasadę, portyki i ozdoby nawiązujące do starożytności budowla zyskała dopiero w XIX w.
Ciekawostką jest też Amfiteatr, znajdujący się nad brzegiem Stawu Południowego. Jest to piękna klasycystyczna budowla łącząca motyw antycznych ruin z funkcją teatru na powietrzu.
Z kolei Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa mieszczące się w Koszarach Kantonistów oraz Stajniach Kubickiego zapewnia poznawanie przyrody w salach ekspozycyjnych. Można tu zobaczyć zwierzęta w ich naturalnej wielkości, a także poznać otoczenie, w jakim występują.
W ostatnich tygodniach otwarto „Królewski zwierzyniec”, czyli strefę przyrodniczo-edukacyjną w nowoczesnym budynku Nowej Palmiarni. Można tu dowiedzieć się wielu ciekawostek o zwierzętach zamieszkujących Łazienki dzisiaj oraz w czasach historycznych. Wystawa jest czynna do 17 listopada.
Powierzchnia Łazienek Królewskich to ok. 76 ha ze wspaniałymi ogrodami: XVIII-wiecznym królewskim, XIX-wiecznym romantycznym i XX-wiecznym modernistycznym.
W niektórych częściach Łazienek wciąż jeszcze trwają prace porządkowe po lipcowej nawałnicy. Stopniowemu otwieraniu ogrodów towarzyszy gorący apel o odwiedzanie Łazienek. Muzeum wprowadziło czasowe niższe ceny za wstęp, a dzieci i osoby do 26. roku życia kupią bilet za 1 zł. Można też skorzystać z Karty Dużej Rodziny.