22 kwietnia
poniedziałek
Kai, Leonii, Sotera
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Laureat literackiej Nagrody Nobla: Pisanie może ratować życie

Ocena: 4.6
864

"W pewnym sensie zawsze wiedziałem, że pisanie może uratować życie" - powiedział 7 grudnia norweski pisarz Jon Fosse.

Fot. Twitter/The Nobel Prize

Jon Fosse to laureat Literackiej Nagrody Nobla 2023. Dzisiaj odbędzie się ceremonia wręczenia nagrody w obecności króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Po ogłoszeniu werdyktu w październiku br. papież Franciszek wysłał mu gratulacje, wyrażając uznanie dla jego świadectwa wiary.

Pisarz, który w swoich dziełach porusza również temat samobójstw, odniósł się do faktu, że był bardzo poruszony świadectwami niektórych swoich czytelników, którzy powiedzieli mu, że jego pisma "po prostu uratowały im życie". Wyznał też, że „pisanie jest rodzajem modlitwy”.

Kiedy ogłoszono, że otrzymałem literacką Nagrodę Nobla, dostałem mnóstwo maili z gratulacjami i oczywiście bardzo się ucieszyłem, większość pozdrowień była prosta i wesoła, ale niektórzy pisali, że krzyczeli z radości, inni – że wzruszyli się do łez. To naprawdę mnie poruszyło

– powiedział Fosse i zaznaczył:

W pewnym sensie zawsze wiedziałem, że pisanie może uratować życie, być może nawet uratowało moje własne życie. A jeśli moje pisanie może również pomóc w ratowaniu życia innych, nic nie uczyniłoby mnie szczęśliwszym.

Jon Fosse nawrócił się na katolicyzm dziesięć lat temu. Wcześniej był ateistą i marksistą. Zakończył swoje przemówienie, dziękując Bogu.

Papież Franciszek wysłał mu krótką wiadomość z gratulacjami 18 października:

Piszę, aby pogratulować przyznania Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2023 roku i wyrazić moje uznanie, że Twoje łagodne świadectwo wiary i zaangażowany głos literacki dotrą teraz do szerokiego grona odbiorców. W szczególny sposób Twoja zdolność do przywoływania darów łaski, pokoju i miłości Boga Wszechmogącego w naszym często zaciemnionym świecie z pewnością wzbogaci życie tych, którzy dzielą pielgrzymkę wiary.

Jon Fosse nie spodziewał się pozdrowień od samego papieża Franciszka i był zaskoczony, szczęśliwy i wzruszony, gdy otrzymał wiadomość, jak podaje strona internetowa norweskiego Kościoła katolickiego.

Urodzony w 1959 roku w Strandebarm, małym miasteczku w Norwegii, Jon Fosse jest autorem powieści, sztuk teatralnych, wierszy, esejów i książek dla dzieci. W uzasadnieniu Nagrody Nobla podkreślono, że otrzymuje ją „za nowatorskie sztuki teatralne i prozę, które dają wyraz temu, co niewypowiedziane". Twórczość tego wierzącego i praktykującego katolika – beletrystyka, literatura faktu, poezja, sztuki teatralne i opowiadania dla dzieci – została przetłumaczona na 50 języków, w tym na polski. Fosse od dziesięcioleci otrzymuje nagrody literackie i cieszy się uznaniem krytyków.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter