5 marca
piątek
Adriana, Fryderyka, Teofila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kultura dialogu

Ocena: 0
435

W ramach cyklu organizowanego przez Komitet Nauk Teologicznych PAN oraz Akademię Katolicką w Warszawie 22 stycznia odbyła się debata on-line „Pro tempore. Dialog nauk”.

fot. www.youtube.com

W rozmowie wzięli udział prof. Stanisław Judycki z Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Konrad Talmont-Kamiński z Uniwersytetu w Białymstoku oraz o. Janusz Pyda OP. Goście spotkania zmierzyli się z tematem wolności i odpowiedzialności w dobie naturalizmu antropologicznego. To pierwsze spotkanie w ramach cyklu organizowanego przez Komitet Nauk Teologicznych PAN oraz Akademię Katolicką w Warszawie.

– Po pierwsze, debata pokazała kulturę dialogu ludzi o różnych poglądach. To jest wzór, który dla nas wszystkich powinien być budujący i dający możliwości rozmowy o rzeczach ważnych, pomimo różnicy zdań. Po drugie, debata uwidoczniła, że pojęcia takie jak życie, człowiek, wolność, dusza nie są oczywiste oraz wcale nie jesteśmy tacy mądrzy, jak nam się często wydaje. Kiedy zaczynamy głębiej reflektować nad daną treścią, dostrzegamy, że człowiek jest pewnego rodzaju tajemnicą, co rodzi pokorę. Debata jest okazją do ogromnej zadumy nad samym sobą i nad sensem swojego bytowania. Zachowujemy się często, jakbyśmy byli bogami, a nimi nie jesteśmy, dlatego warto znajdować właściwe proporcje – ocenił debatę dla tygodnika „Idziemy” pomysłodawca i rektor Akademii Katolickiej w Warszawie ks. prof. Krzysztof Pawlina.

Spotkanie poprowadził o. Janusz Pyda, dominikanin, wykładowca filozofii i teologii dogmatycznej w Akademii Katolickiej w Warszawie. Filozof, kierownik Zakładu Metafizyki i Filozofii Religii Uniwersytetu Gdańskiego prof.Stanisław Judycki zaprezentował argumenty, które uzasadniają przekonanie o istnieniu duszy ludzkiej. Powoływał się przy tym na poglądy m.in. kartezjańskie, arystotelesowskie i platońskie, a duszę określił mianem „metafizycznego brylantu”. – Nie ma logicznej sprzeczności w myśleniu, że mogę istnieć bez ciała, to znaczy, że jest to możliwe – argumentował prof. Judycki.

Prof. Konrad Talmont-Kamiński zaznaczył, że rolą filozofii nie jest to, aby rozstrzygać, ale żeby w pewnym sensie przedstawić przestrzeń możliwości, że dane stanowisko jest logicznie możliwe. – Ludzkość nie jest wierząca ani nie jest niewierząca z powodu argumentów filozoficznych, to nie jest to pole – przyznał.

Refleksje podejmowane podczas pierwszej debaty „Pro tempore. Dialog nauk” będą kontynuowane w czasie kolejnych spotkań. W marcu zostanie poruszony temat: „Czy można być wolnym i odpowiedzialnym w świecie sztucznej inteligencji?”, a w maju zagadnienie „Moralność a prawo stanowione”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 marca

Piątek, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego; każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 21,33-46
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): par. św. Maksymiliana Marii Kolbego (ul. Rzymowskiego 35, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter