17 sierpnia
środa
Zanny, Mirona, Jacka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ku pokrzepieniu serc

Ocena: 0
782

Jak zwykle cechą charakterystyczną tej prozy jest ciepło, wiara w człowieka – mającego i ciało, i duszę – a także specyficzny humor.

Serię książek Małgorzaty Klunder „Niziołkowie z ulicy Pamiątkowej” reklamowaliśmy już kilkakrotnie na naszych łamach; nad wydaniem drugim tygodnik „Idziemy” ma przyjemność sprawować patronat medialny. Dziś przypominamy dwa kolejne tomy: trzeci i czwarty. Dzieci Roberta i Róży poszły własnymi drogami, i one właśnie, wraz z postaciami, które czytelnicy zdążyli poznać i polubić we wcześniejszych powieściach, tworzą te historie. Jak zwykle cechą charakterystyczną tej prozy jest ciepło, wiara w człowieka – mającego i ciało, i duszę – a także specyficzny humor. Wszystkie te czynniki sprawiają, że chce się czytać, bo w świecie Niziołków po prostu nam dobrze.

Ksiądz Janek wraz ze swoim proboszczem ks. Tadeuszem wyjeżdżają na misje do Szkocji. I o tym jest tom „Wszystkie zachody słońca”. Obaj kapłani mają dar zjednywania i krzepienia ludzkich serc. Śledząc rozwijającą się ich męską przyjaźń, jesteśmy świadkami sytuacji radosnych, trudnych, ale także granicznych, w których zawsze zwycięstwo odnoszą dobroć, solidarność i wierność. Kolejny tom, „Tadeusz od rzeczy zwykłych”, to raczej zbiór opowiadań, przypominający dobry film, w którym poszczególne, wydawałoby się, osobne epizody w finale okazują się ze sobą ściśle łączyć. Ich zwornikiem jest obecność – czy raczej nieobecność? – postaci ks. Tadeusza. Przekonujemy się, że w życiu nie ma rzeczy nieznaczących, bo nawet drobne wydarzenia czy przelotne spotkania mają znaczenie większe, niż moglibyśmy przeczuwać. Warto więc zachować czujność oczu i serca, by ich nie przegapić. A dobro raz wyświadczone mnoży się i powraca, mimo że nieraz w oku zakręci się łza lub ogarnie złość na pozorny bezsens świata.

Jeśli ktoś nie miał jeszcze okazji zaprzyjaźnić się z Niziołkami – czas najwyższy. A za tydzień przedstawimy już najnowszy, po raz pierwszy wydany tom serii!

 


  

   Małgorzata Klunder
  „Niziołkowie z ulicy Pamiątkowej”:
   t. III, Każdy wschód słońca”;
   t. IV, „Tadeusz od spraw zwykłych
   Replika
   Poznań 2020

 


 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktorka i felietonistka "Idziemy". Autorka książek "Cudownie być mamą" i "Pierwsza Biblia mojego dziecka". Wraz z mężem wieloletnia animatorka Spotkań Małżeńskich. Mama dwóch córek i czterech synów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 sierpnia

Środa, XX Tydzień zwykły – wspomnienie św. Jacka, prezbitera
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter