27 września
niedziela
Wincentego, Mirabeli, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Księgozbiór prof. Leszka Kołakowskiego darowany Bibliotece Narodowej

Ocena: 0
188

Biblioteka Narodowa w Warszawie podpisała umowę z Agnieszką Kołakowską, córką i spadkobierczynią prof. Leszka Kołakowskiego, o przekazaniu w darze książek tworzących jego osobistą bibliotekę - poinformował Instytut Książki.

Fot. pixabay.com/CCO

Jak wyjaśniono, przedmiot darowizny - księgozbiór prof. Leszka Kołakowskiego liczy kilka tysięcy woluminów.

Kolekcja została już sprowadzona z Oksfordu do Biblioteki Narodowej. Obecnie książki znajdują się w Laboratorium Konserwatorskim Zbiorów Bibliotecznych, gdzie są poddawane rutynowym zabiegom. Następnym etapem będą prace nad skatalogowaniem i włączeniem ich do zasobu BN

- napisano na stronie IK.

Przypomniano, że w 2010 r. zgodnie z wolą prof. Leszka Kołakowskiego, "wdowa po nim – Tamara Kołakowska – przekazała w darze Bibliotece Narodowej jego spuściznę rękopiśmienną". Nakładem BN ukazał się Katalog Archiwum Leszka Kołakowskiego. Publikacja jest dostępna on-line w bibliotece cyfrowej POLONA.

Leszek Kołakowski (1927-2009) był wybitnym filozofem i historykiem filozofii. Po II wojnie światowej studiował na Uniwersytecie Łódzkim, a następnie przeniósł się do Warszawy, gdzie w 1953 r. objął katedrę historii filozofii nowożytnej na Uniwersytecie Warszawskim. W 1957 r. został redaktorem naczelnym "Studiów Filozoficznych". Współtworzył warszawską szkołę historyków idei.

Wykładał również na McGill University w Montrealu, na Uniwersytecie Berkeley w Kalifornii oraz na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Wśród szeregu cenionych prac Kołakowskiego znalazły się, m.in.: "Główne nurty marksizmu", "Świadomość kościelna i więź religijna", "Klucz niebieski", "Jednostka i nieskończoność", "Jeśli Boga nie ma. O Bogu, diable, grzechu i innych zmartwieniach tak zwanej filozofii religii" oraz "Rozmowy z Diabłem".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 27 września

Niedziela, XXVI Tydzień zwykły
Daj mi poznać Twoje drogi, Panie,
naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami.

+ czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 18,25-28; Ps 25,4-9; Flp 2,1-11; Mt 21,28-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ "tak" albo "nie", od którego zależy wszystko - komentarz tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter