23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Książki pod choinkę

Ocena: 0
658

Przedstawiamy kilka gwiazdkowych propozycji książkowych.

fot. pixabay.com

Jean Vanier, „Wielkie pytania życia”, przekład Paulina Chołda, Charaktery, Kielce 2016

Kim jest sędziwy (rocznik 1928) autor, wyjaśniać nie trzeba. W tej niewielkiej książce, opartej na doświadczeniach wspólnot Arka oraz Wiara i Światło, stawia swoje – i odwieczne – pytania: dlaczego tak trudno być dobrym? Skąd w świecie zło? Jak możemy służyć ludziom? Jak Bóg włącza się w nasze życie? Vanier pisze, że „nie jest to książka z odpowiedziami”, ale jest jednoznaczny: dla niego pokarmem jest „codzienna Eucharystia, spotkanie z Jezusem, spotkanie z miłością”.

Mateo Spicuglia, „Ziemia utracona. Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie”, przekład Anna Gogolin, Święty Wojciech, Poznań 2016

Przez niemal dwa tysiące lat żyli tu chrześcijanie – wycinani w pień od 1915 r. Dziś ich potomkowie mieszkają w Szwecji, w Szwajcarii, we Włoszech. W tureckim regionie Tur Abdin na pogarniczu Syrii i Iraku trwają już tylko najdzielniejsi. Włoski reportażysta odwiedza wyludnione kościoły i półlegalne wspólnoty języka aramejskiego. Wśród smutku i ruin szuka nadziei. Pokazuje Turcję, o jakiej nie mamy pojęcia.

Joël Guibert, „Przyjdź, miłosierdzie Twoje”, przekład Sylwia Filipowicz, PROMIC, Warszawa 2016

Autor kilku znanych pozycji o życiu duchowym, przez wiele lat proboszcz w diecezji Nantes, dziś jest znanym rekolekcjonistą, oddelegowanym do pracy z szukającymi możliwości pogłębienia wiary. W tej bardzo osobistej książce opisuje swoje pojmowanie miłosierdzia w szkole św. Teresy z Lisieux, św. Jana Pawła II i św. Faustyny. Wielka erudycja i wielka teologia.

Abp Fulton J. Sheen, „Stworzeni do szczęścia. Klucz do dobrego życia”, przekład Anna Skucinska, Esprit, Kraków 2016

Choć wydana w roku 1946, książka już ostrzega przed rewolucją kulturową – i opowiada o sprawach podstawowych: wiara , nadzieja, miłość, piekło, niebo, czyściec, Bóg. Autor (1895-1979) to jeden z najbardziej niezwykłych amerykańskich biskupów: w roku 1951 miał stałą audycję w telewizji i porywał miliony. Dziś sługa Boży.

Elżbieta Wiater, Tomasz Rojek OP, „Wypisz, wymaluj. Święci dominikańscy”, W Drodze, Poznań 2016

Żywoty świętych, których na ogół nie znamy i jakich jeszcze nie było: nie tylko napisane współczesnym barwnym językiem, ale opowiedziane specyficzną kreską Tomka Rojka, doskonale znaną sprzed lat jego przyjaciołom z Przymierza Rodzin, gdzie współprowadził grupę „Serduszka”. Niesłychana przyjemność!

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz i publicystka, współautorka m.in. "Poradnika dla dziennikarzy i wydawców gazet lokalnych" oraz " Podstaw warsztatu dziennikarskiego", prowadzi zajęcia na Wydziale Dziennikarstwa UW, współtwórca i była, wieloletnia sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter