11 września
środa
Jacka, Prota, Dagny, Hiacynta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Królewski dar

Ocena: 0
1285

Zamek Królewski w Warszawie uroczystym wernisażem rozpoczął tegoroczną działalność wystawienniczą. Opóźnienie spowodowane zostało epidemią. Niewielka wystawa „Niezwykły dar króla” jest bardzo interesująca pod względem edukacyjnym, historycznym i artystycznym. Prezentacja naczyń z tzw. serwisu sułtańskiego odbywa się na Zamku po raz pierwszy. Serwis powstał w założonej przez króla Stanisława Augusta Królewskiej Manufakturze Fajansu w Belwederze, działającej w latach 1770-1780. Pierwsza Rzeczpospolita, po latach wojen z Turcją, utrzymywała wówczas poprawne stosunki z Imperium Osmańskim. Dlatego król Staś przesłał w darze sułtanowi Abdulowi Hamidowi I wspaniały komplet stołowy z pozłacaną serdeczną inskrypcją w języku tureckim. Podarunek zawiózł do Istambułu poseł turecki. Bliźniaczy zestaw ozdobnych naczyń był używany przez króla na Zamku do czasu abdykacji.

W belwederskiej manufakturze wyprodukowanych zostało 280 naczyń. Na wystawie oglądamy19 naczyń z tego wspaniałego serwisu, które przetrwały w Polsce do dzisiejszych czasów. Przechowywane są w muzeum Zamku Królewskiego, Muzeum Narodowym i innych zbiorach. Na świecie przetrwało około 90 eksponatów, rozproszonych obecnie w Europie i USA w kolekcjach prywatnych i muzealnych. Najwięcej – 52 sztuki – znajduje się w słynnym muzeum Topkapi w Istambule. Uwagę zwracają wyrafinowane dekoracje malarskie prezentowanych na wystawie naczyń. Wzorowane są one na dalekowschodnim malarstwie w typie Imari z lat 1720-1730 i tamtejszej porcelanie. Talerze, wazy, półmiski i solniczki udekorowano motywami malowanych chryzantem, motyli i ptaków. Dalekowschodnie inspiracje wzięły się z fascynacji XVII-wiecznej Europy kulturą i sztuką Chin i Japonii.

Ekspozycja na Zamku jest pierwszą z cyklu prezentacji zbiorów ceramicznych ze zbiorów zamkowych. Potrwa do 13 września.

 


Zamek Królewski w Warszawie. Sala Gwardii Koronnej Królewskiej. Wystawa „Niezwykły dar króla. Pokaz naczyń z serwisu sułtańskiego ze zbiorów polskich”. Kurator: dr Anna Szkurłat

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 września

Środa, XXIII Tydzień zwykły
Cieszcie się i radujcie,
bo wielka jest wasza nagroda w niebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 6, 20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Stanisława Kostki 9-17 IX

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter