Zamek Królewski w Warszawie uroczystym wernisażem rozpoczął tegoroczną działalność wystawienniczą. Opóźnienie spowodowane zostało epidemią. Niewielka wystawa „Niezwykły dar króla” jest bardzo interesująca pod względem edukacyjnym, historycznym i artystycznym. Prezentacja naczyń z tzw. serwisu sułtańskiego odbywa się na Zamku po raz pierwszy. Serwis powstał w założonej przez króla Stanisława Augusta Królewskiej Manufakturze Fajansu w Belwederze, działającej w latach 1770-1780. Pierwsza Rzeczpospolita, po latach wojen z Turcją, utrzymywała wówczas poprawne stosunki z Imperium Osmańskim. Dlatego król Staś przesłał w darze sułtanowi Abdulowi Hamidowi I wspaniały komplet stołowy z pozłacaną serdeczną inskrypcją w języku tureckim. Podarunek zawiózł do Istambułu poseł turecki. Bliźniaczy zestaw ozdobnych naczyń był używany przez króla na Zamku do czasu abdykacji.
W belwederskiej manufakturze wyprodukowanych zostało 280 naczyń. Na wystawie oglądamy19 naczyń z tego wspaniałego serwisu, które przetrwały w Polsce do dzisiejszych czasów. Przechowywane są w muzeum Zamku Królewskiego, Muzeum Narodowym i innych zbiorach. Na świecie przetrwało około 90 eksponatów, rozproszonych obecnie w Europie i USA w kolekcjach prywatnych i muzealnych. Najwięcej – 52 sztuki – znajduje się w słynnym muzeum Topkapi w Istambule. Uwagę zwracają wyrafinowane dekoracje malarskie prezentowanych na wystawie naczyń. Wzorowane są one na dalekowschodnim malarstwie w typie Imari z lat 1720-1730 i tamtejszej porcelanie. Talerze, wazy, półmiski i solniczki udekorowano motywami malowanych chryzantem, motyli i ptaków. Dalekowschodnie inspiracje wzięły się z fascynacji XVII-wiecznej Europy kulturą i sztuką Chin i Japonii.
Ekspozycja na Zamku jest pierwszą z cyklu prezentacji zbiorów ceramicznych ze zbiorów zamkowych. Potrwa do 13 września.
Zamek Królewski w Warszawie. Sala Gwardii Koronnej Królewskiej. Wystawa „Niezwykły dar króla. Pokaz naczyń z serwisu sułtańskiego ze zbiorów polskich”. Kurator: dr Anna Szkurłat