7 kwietnia
wtorek
Rufina, Celestyna, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraków: zakończyły się Franciszkańskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej

Ocena: 0
1358
W Krakowie zakończyła się jesienna edycja Franciszkańskich Warsztaty Muzyki Liturgicznej. Od 30 września kilkadziesiąt osób poznawało arkana prawidłowego wykonywania średniowiecznych pieśni na temat św. Franciszka. 20151004 16:32
luk / Kraków (KAI), sg


– Materiał jaki opracowywaliśmy to były średniowieczne pieśni o świętym Franciszku, wpisane mocno w naszą tradycję jako najstarsze teksty dotyczące naszego założyciela w liturgii. Przez cztery dni spotykaliśmy się w klasztorze ćwicząc utwory i próbując je poznać pod względem teologicznym, a także trochę je przetłumaczyć z łaciny, aby wiedzieć co śpiewamy – podsumował duchowy opiekun szkoleń, o. Marcin Drąg OFMConv.

Podkreślił, że jednym z zamierzeń organizatorów było uwrażliwienie zarówno uczestników, jak i osób modlących się podczas przygotowywanych w ramach warsztatów nabożeństw, na konieczność pełnego zaangażowania się w liturgię.

W programie wydarzenia znalazł się także szereg konferencji dotyczących historii, liturgii i muzyki franciszkanów. Elementem wieńczącym kilkudniowe szkolenia był wspólny udział uczestników i zakonników w sobotnim nabożeństwie „Transitus”, które upamiętnia śmierć św. Franciszka.

Sami uczestnicy nie kryli radości z odkrywania piękna chorału gregoriańskiego. – Dla niektórych może wydawać się to bezsensowne – bo na przykład nie jest to śpiew na głosy. Może nie ma w tym piękna na pierwszy rzut oka, ale jak człowiek się w ten śpiew wgłębi, przychodząc na takie warsztaty, to odczuwa niesamowitą modlitwę. Jak dla mnie to ogromne doświadczenie – powiedziała Magda z Krakowa.

Jesienne Franciszkańskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej poprowadziła s. Suzana Ferfoglia z Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej im. ks. kard. Macharskiego w Krakowie oraz Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej UPJPII, kierująca zespołem wokalnym Flores Rosarum, który wykonuje chorał gregoriański oraz zajmuje się utworami średniowiecznej mistyczki Hildegardy z Bingen.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 kwietnia


«Co masz uczynić, czyń prędzej!»

Dziś w Kościele: Wtorek w Wielkim Tygodniu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 49,1-6; Ps 71,1-6b.15.17; J 13,21-33.36-38
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter