3 kwietnia
piątek
Ryszarda, Pankracego, Ingi
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraków: wystawa z okazji ŚDM 2016

Ocena: 0
1143

"Maria. Mater Misericordiae" to tytuł wystawy, która zostanie zaprezentowana w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie w ramach zbliżających się Światowych Dni Młodzieży oraz w związku z trwającym Rokiem Miłosierdzia.

2016-01-19 13:20
luk / Kraków (KAI), mz

Zwiedzający będą mogli zobaczyć blisko 100 dzieł, których tematem jest Maria Matka Miłosierdzia.

Organizatorem wystawy, która będzie dostępna dla pielgrzymów i turystów od 23 czerwca do 9 października br., jest Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z Watykańską Fundacją Jana Pawła II dla Młodzieży. W ramach ekspozycji pokazane zostaną dzieła wybitnych artystów włoskich, francuskich, niderlandzkich i niemieckich tworzących od XIV do XVIII w., takich jak Donatello, Mantegna, Vasari czy El Greco.

„Zobaczymy wizerunki Marii w płaszczu opiekuńczym, Marii ukazującej pierś, a także inne popularne przedstawienia, które w średniowieczu i w epoce nowożytnej odczytywano często jako wyobrażenie idei miłosierdzia Marii – Pietę, Matkę Boską karmiącą Dzieciątko” – zapowiedzieli organizatorzy na stronie internetowej wystawy.

Przygotowywany katalog ekspozycji ma być swoistym kompendium wiedzy o ikonografii Matris Misericordiae. Możliwe to będzie dzięki zamieszczeniu w nim esejów wybitnych teologów, biblistów czy historyków sztuki, prezentujących kształtowanie idei Matki Boskiej Miłosiernej w teologii, kulturowych praktykach Kościoła, a także muzyce sakralnej i ikonografii.

Wystawa będzie jedyną oficjalną ekspozycją sztuki w ramach Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Kuratorami wystawy są prof. dr hab. Piotr Krasny i prof. Giovanni Morello.

Krakowska ekspozycja będzie kontynuacją prezentacji sztuki sakralnej organizowanych podczas wcześniejszych Światowych Dni Młodzieży w prestiżowych muzeach miast gospodarzy m.in. Colorado History Museum w Denver, Royal Ontario Museum w Toronto czy Museo del Prado w Madrycie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 kwietnia

Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

Dziś w Kościele: piątek, V Tydzień Wielkiego Postu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jr 20, 10-13; Ps 18,2-7;J 10, 31-42
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
3 kwietnia – piątek – Parafia MB Nieustającej Pomocy (ul. Nobla 16, DW-P)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter