30 listopada
poniedziałek
Andrzeja, Maury, Konstantego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraków: wystawa "Rapsodycy na kliszach pamięci"

Ocena: 0
1400

Od wczoraj w Archiwum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę „Rapsodycy na kliszach pamięci”, przygotowaną przez Scenę Papieską krakowskiego Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II.

2015-10-24 11:57
luk / Kraków (KAI), mz

Ekspozycja, przedstawiająca historię Teatru Rapsodycznego przez pryzmat słów Karola Wojtyły, będzie czynna do 16 listopada.

Prezentacja jest częścią większego projektu pt. „Emanacja Rapsodyków”, realizowanego przez Scenę Papieską Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II. – Realizując ten projekt zaplanowałam, że na jesień zostanie zorganizowana właśnie taka wystawa, która łączy w sobie dwa ważne wydarzenia bieżącego roku kalendarzowego. Ustanowienie go rokiem Jana Pawła II, jak i przypadające w nim obchody jubileuszu 250-lecie teatru publicznego w Polsce – powiedziała Dominika Jamrozy, kurator ekspozycji i koordynator Sceny Papieskiej.

Na wystawę składają się przede wszystkim zbiory Archiwum Narodowego w Krakowie. Są to zdjęcia, afisze, plakaty i projekty kostiumów, ilustrujące dzieje i bardzo ambitny repertuar Teatru Rapsodycznego, który miał bardzo ważne znaczenie w dziejach teatru polskiego XX wieku.

Jak podkreśliła Jamrozy, nie można mówić o Tatrze Rapsodycznym bez wspomnienia osoby Karola Wojtyły – i to nie tylko jego występów aktorskich w początkach tego teatru, ale również wsparcia, którego cały czas udzielał tej scenie już jako ksiądz, biskup czy kardynał. – Ojciec Święty pojawia się tutaj poprzez swoje słowo – teksty, które publikował na łamach "Tygodnika Powszechnego" w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. Są to fragmenty z jego recenzji, które są najlepszym komentarzem do tego, co artyści związani z Teatrem Rapsodycznym proponowali – oceniła.

Ekspozycję można zobaczyć na dziedzińcu Archiwum Narodowego w Krakowie (ul. Sienna 16) od poniedziałku do czwartku w godz. 8:00-19:00 oraz w piątki w godz. 10:00-16:00.
Współorganizatorami wystawy są Archiwum Narodowe w Krakowie i ZASP – Oddział w Krakowie. Patronat honorowy nad wystawą objął kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski oraz Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji.

Teatr Rapsodyczny był konspiracyjnym teatrem założonym w 1941 r. w Krakowie, pod kierownictwem Mieczysława Kotlarczyka. W czasie okupacji teatr występował w prywatnych mieszkaniach dla specjalnie zapraszanej publiczności. W latach powojennych teatr został uznany za szkolny i otrzymał uprawnienia zawodowe. Do zespołu aktorskiego należeli m.in.: Barbara Horawianka, Halina Królikiewicz (Kwiatkowska), Danuta Michałowska, Krystyna Ostaszewska, Karol Wojtyła, Mieczysław Voit (1948-55), Mieczysław Kotlarczyk, Maciej Maciejewski oraz Antoni Żuliński. Teatr został definitywnie rozwiązany w 1967 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 listopada

Poniedziałek, I Tydzień Adwentu
+ Święto św. Andrzeja, apostoła
Pójdźcie za Mną,
a uczynię was rybakami ludzi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 49,1-6 / Rz 10,9-18; Ps 19,2-5b; Mt 4,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter