29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wkrótce wystawa "Maria Mater Misericordiae"

Ocena: 0
954

Ponad dziewięćdziesiąt arcydzieł ze zbiorów Muzeów Watykańskich i innych głównie włoskich kolekcji sztuki zostanie pokazanych w Muzeum Narodowym w Krakowie.

2016-05-19 22:53
led / Kraków (KAI), sg

Wystawa pt. "Maria Mater Misericordiae" będzie ekspozycją oficjalnie towarzyszącą Światowym Dniom Młodzieży. Ekspozycję będzie można podziwiać od 24 czerwca do 9 października br.

– Wystawa ta to wydarzenie bez precedensu i niewątpliwie najważniejsze wydarzenie artystyczne – mówił dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie w trakcie konferencji prasowej, która odbyła się 19 maja w Krakowie.

– Na wystawie znajdą się przede wszystkim dzieła twórców włoskich, hiszpańskich i północnoeuropejskich, głównie z okresu późnego średniowiecza i epoki nowożytnej, wśród których nie brakuje pierwszorzędnych nazwisk, co podkreśla wysoką rangę kulturową i społeczną nabożeństwa do Matki Miłosierdzia w średniowiecznej i nowożytnej Europie – podkreśla dyr. Betlej.

Z kolei bp Damian Muskus, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 powiedział, że wystawa na pewno ubogaci program ŚDM. – Światowe Dni Młodzieży to przede wszystkim wydarzenie o charakterze religijnym, natomiast bardzo się cieszymy, że kultura i sztuka również będzie żywo obecna – zaznaczył.

Biskup podkreślił, że wystawa umożliwi zaprezentowanie młodzieży kultury i tradycji i na pewno spotka się z ogromnym zainteresowaniem młodych ludzi.

Z kolei dr Marcello Bedeschi, przewodniczący Fundacji Jana Pawła II dla Młodzieży opowiedział o wystawach, które towarzyszyły wcześniejszym edycjom ŚDM. – Ta wystawa zrodziła się dla młodych przybywających na ŚDM. Jest to dar dla miasta, które gości uczestników ŚDM i zawsze spotyka się z ich ogromnych zainteresowaniem – powiedział.

Na wystawie organizowanej w ramach Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 i w związku z Rokiem Miłosierdzia, obchodzonym w tym czasie w Kościele katolickim, pokazanych zostanie ponad 90 dzieł, głównie ze zbiorów włoskich, których tematem jest Maria Matka Miłosierdzia. Ekspozycja gromadzi dzieła wybitnych artystów z okresu od XIV do XVIII w., jak Donatello, Andrea Mantegna, Peter Paul Rubens czy Giorgio Vasari.

– Na wystawie zobaczyć będzie można wizerunki Marii w płaszczu opiekuńczym, Marii ukazującej pierś, a także inne popularne przedstawienia, które w średniowieczu i w epoce nowożytnej odczytywano często jako wyobrażenie idei miłosierdzia Marii – Pietę, Matkę Boską karmiącą Dzieciątko – mówił prof. dr hab. Piotr Krasny, kurator wystawy.

W katalogu wystawy znajdą się m.in. eseje wybitnych biblistów, teologów i historyków sztuki prezentujące kształtowanie idei Matki Boskiej Miłosiernej w teologii, praktykach kulturowych Kościoła, muzyce sakralnej i ikonografii.

Wystawa będzie jedyną oficjalną ekspozycją sztuki w ramach Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Organizuje ją Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z Watykańską Fundacją Jana Pawła II dla Młodzieży. Krakowska wystawa będzie kontynuacją prezentacji sztuki sakralnej organizowanych przy okazji Światowych Dni Młodzieży w prestiżowych muzeach miast, które są gospodarzami tych spotkań (Colorado History Museum w Denver, Metropolitan Museum w Manili, Royal Ontario Museum w Toronto czy Museo del Prado w Madrycie).

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter