17 stycznia
poniedziałek
Antoniego, Rościsława, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraków: Warsztaty Muzyki Niezwykłej w pełni

Ocena: 0
1753
Ponad 300 osób z całej Polski bierze udział w 3. edycji Warsztatów Muzyki Niezwykłej, odbywających się w klasztorze oo. dominikanów w Krakowie.
2015-08-17 22:49
luk / Kraków (KAI), mz
 
Wydarzenie łączy zdobywanie praktycznych umiejętności wokalno-instrumentalnych i formowanie dojrzałej wiary poprzez udział w codziennych nabożeństwach.

Już od piątku, XIII-wieczny krakowski klasztor, rozbrzmiewa nieustannymi próbami sekcji chóralnej i instrumentalnej warsztatów. Usłyszeć można charakterystyczne tony chorału gregoriańskiego, donośne głosy dyrygentów czy też utwory Adele bądź ścieżkę muzyczną z filmu o Jamesie Bondzie, które są wykorzystywane przy zajęciach rytmicznych.

W programie nie zabrakło także szkoleń z tradycji Kościoła zachodniego i wschodniego oraz zajęć dotyczących muzyki cerkiewnej. Ciekawą propozycją są także wieczorne koncerty i nabożeństwa – przed uczestnikami jeszcze wtorkowy koncert improwizacji chorałowych Katarzyny Stroińskiej-Sierant i Jana Adamczewskiego oraz środowe czuwanie modlitewne.

– To są bardzo bogate w treści warsztaty. Każda edycja różni się czymś od poprzedniej. Takie jest nasze założenie, żeby co roku odświeżać koncepcję. To jest wielka przygoda – zarówno dla uczestników, jak i organizatorów – powiedział Łukasz Serwiński, asystent biura Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, organizatora wydarzenia. Jak dodał głównym celem szkoleń jest wprowadzenie uczestników w spotkanie z Bogiem poprzez dźwięki i odkrywanie piękna liturgii. Zaznaczył, że z roku na rok warsztaty cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Szkolenia prowadzą specjaliści, kompozytorzy i muzycy z całej Polski, m.in. Paweł Bębenek, Katarzyna Młynarska, Piotr Pałka, Urszula Rogala, Borys Somerschaf, Jakub Tomalak, Sławomir Witkowski oraz Elżbieta Wtorkowska.

Prowadzone zajęcia zachwalają sami uczestnicy. – Dla mnie tu wszystko jest wyjątkowe. Ze śpiewaniem miałam kontakt, ale nie takim uduchowionym, tak naturalnie łączącym się z nabożeństwami towarzyszącymi szkoleniom – powiedziała pani Ania z Białegostoku. – Szczególna jest tu modlitwa spontaniczna w czterogłosie – tęsknimy za tym w parafiach, gdyż tam jest to bardzo trudne do zorganizowania – dodała pani Małgorzata z Warszawy.

Warsztaty Muzyki Niezwykłej potrwają do 20 sierpnia – zakończą się uroczystą Mszą św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Wstęp na wieczorne wydarzenia towarzyszące jest wolny – szczegółowy program można znaleźć na stronie www.liturgia.dominikanie.pl.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 stycznia

Poniedziałek, II Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Antoniego, opata
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 2,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter