27 kwietnia
piątek
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

VI Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej

Ocena: 0
926

Tuż przed Świętem Niepodległości, w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Krakowie 7 listopada odbył się VI Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej pod hasłem „Nasze dziedzictwo – Polska”.

2015-11-08 12:15
luk / Kraków (KAI), mz

W przeglądzie wzięły udział 24 podmioty (soliści lub zespoły) – łącznie 150 osób z całej Polski.

– Ten festiwal jest doskonałym uzupełnieniem tego, co wydarza się w szkołach czy innych w placówkach oświatowych, gdzie dzieci są przede wszystkim uczone, a mało jest wychowania. To taka dodatkowa lekcja wiary, historii i patriotyzmu – powiedział KAI Stefan Majerczak, wiceprezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej.

Majerczak dodał, że pieśń zawsze uchodzi cało, a wraz z nią nasi ojcowie i dziadowie także przetrwali te najtrudniejsze czasy zaborów, wojny czy systemu komunistycznego. Jak ocenił z roku na rok festiwal charakteryzuje się coraz wyższym poziomem. Podkreślił również, że bardzo dużą pomoc w przygotowaniu przeglądu corocznie okazują młodzi ludzie z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

– Nasze hasło sztandarowe w KSM-ie brzmi "Przez cnoty, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie gotów", więc traktujemy nasz udział w organizacji tego wydarzenia jako naszą odpowiedź na nie. Chcemy pomagać krzewić w najmłodszych i nieco starszych wartości patriotyczne i rozpowszechniać ideę miłości do ojczyzny – powiedziała z kolei Joanna Kula, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej.

Sami uczestnicy nie kryli radości z możliwości zaprezentowania własnych aranżacji pieśni patriotycznych. – Stworzyliśmy zespół "Dziewczyny z powstania" – to, o czym śpiewałyśmy jest dla nas żywe, czujemy emocje towarzyszące naszym bohaterom, dlatego uważamy, ze trzeba o nich pamiętać – powiedziała Klaudia Pasek z Radomia.

– Nasze śpiewanie wiąże się z miłością do ziemi – śpiewamy pieśni patriotyczne, które przecież wyrosły na piosenkach ludowych, na odczuciach zwykłych ludzi. Dzisiejszy pęd do współczesności po trosze kłóci się z patriotyzmem, dlatego trzeba przypominać, że miłość ojczyzny jest ważna, choćby właśnie tym sposobem – powiedziała z kolei pani Dorota Rabiniak, kierownik zespołu folklorystycznego „Trębaczewianie” z Trębaczewa.

W kategorii solistów I nagrodę otrzymali Maria Stachoń za piosenkę „Nike, która się waha”, Joanna Świrska, która zaśpiewała utwór „Przekleństwo” oraz Karolina Kobielusz, która wystąpiła z pieśnią „Kolęda Warszawska”. Z kolei laureatami w kategorii zespołów zostali „FourM” i „Skrzypnianki”. Nagrodę Grand Prix przeglądu otrzymała Anita Dudczak. Wszyscy laureaci konkursu otrzymali książki oraz pamiątkowe puchary prezesa Akcji Katolickiej i prezesa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży AK.

Wydarzeniu towarzyszyła także wystawa edukacyjna przedstawiająca dorobek wybitnych Polaków, którzy wzbogacili kulturę światową, pt. „Zostawili ślad”. Honorowy patronat nad przeglądem objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda.

Organizatorami festiwalu byli: Akcja Katolicka Archidiecezji Krakowskiej, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, MDK im. Janusza Korczaka, Parafia MB Częstochowskiej w  Krakowie-Nowej Hucie, Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta oraz Małopolskie Kuratorium Oświaty w Krakowie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły