26 lutego
piątek
Miroslawa, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraków: trwa zjazd Delegatów Międzynarodowej Federacji Pueri Cantores

Ocena: 0
1424
Przez cały weekend w Krakowie będą obradować przedstawiciele międzynarodowej Federacji Pueri Cantores, stanowiącej stowarzyszenie chórów chłopięcych, dziewczęcych, dziecięcych oraz młodzieżowych z całego świata. 20150829 11:11
luk / Kraków (KAI), sg


Walne Zgromadzenie organizacji będzie opracowywać program duchowej formacji oraz omawiać sprawy związane z organizacją nadchodzących Kongresów Federacji w Rzymie i Rio de Janeiro.

– To są ludzie, którzy promują muzykę liturgiczną, kościelną, ale równocześnie żyją wartościami chrześcijański i to jest główne założenie. Jest również taki rys szczególny stowarzyszenia, a mianowicie troska i modlitwa o pokój na świecie – opisał ogólnie założenia Federacji Pueri Cantores jej obecny prezydent, ks. Robert Tyrała, dyrektor Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej w Krakowie.

Jak podkreślił ks. Tyrała, krakowskie spotkanie przeszło 40 dyrygentów chórów z 25 krajów świata to niesamowita przestrzeń wymiany doświadczeń, wzajemnego ubogacania się, ale i przyjacielskiej rozmowy. Wskazał, że głównym tematem obrad będzie poszukiwanie kierunków rozwoju organizacji w oparciu o tzw. Kartę Identyfikacji Pueri Cantores, czyli narzędzia, które miało na celu znalezienie odpowiedzi na pytanie czym jest stowarzyszenie i dokąd dąży w perspektywie swoich założeń i fundamentów.

Tematem zajmą się asystenci kościelni z różnych stron świata pod kierownictwem ks. Stanisława Mieszczaka z Krakowa, a efektem ich pracy ma być program duszpasterski dla Federacji. – Cała rzecz polega na tym, żeby dać pewne kierunki. Kiedyś Federację tworzyli duchowni. Dziś są to przede wszystkim osoby świeckie i to właśnie one poprosiły o stworzenie programu duchowego rozwoju. Mam nadzieję, że prowadzone dyskusje będą bardzo owocne – powiedział ks. Tyrała.

Wydarzeniem towarzyszącym obradom będzie sobotni wieczorny koncert w Bazylice Mariackiej – o godz. 20:00 wystąpi Chłopięcy Chór Katedralny PUERI CANTORES TARNOVIENSES oraz Chór UPJPII w Krakowie PSALMODIA, dwa polskie chóry należące do Federacji. Jutro natomiast uczestnicy spotkania udadzą się do Katedry Wawelskiej, by oddać hołd św. Janowi Pawłowi II, podziękować za jego posługę oraz polecać poprzez jego wstawiennictwo Bogu sprawy Federacji.

Głównym celem Federacji jest kultywowanie pięknego śpiewu liturgicznego zgodnie z aktualnymi przepisami liturgicznymi Kościoła. Chóry zgromadzone w stowarzyszeniu prowadzą szeroko pojętą działalność koncertową. Z tymi muzycznymi zadaniami wiąże się w istotny sposób działalność wychowawcza i ewangelizacyjna oraz kształtowanie kulturowe i religijne dzieci i młodzieży śpiewających w chórach.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 lutego

Piątek, I Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Odrzućcie od siebie wszystkie grzechy
i uczyńcie sobie nowe serce i nowego ducha.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 5,20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 26 lutego par. św. Ojca Pio (ul. Fieldorfa 1, DW-P)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter